Karel Bejček: Víra i věda jsou jako cibule. Sloupnete jednu vrstvu a je pod ní další

Karel Bejček: Víra i věda jsou jako cibule. Sloupnete jednu vrstvu a je pod ní další

Pořad v souvislostech


Na pomezí astronomie a víry
Budeme vysílat

Svatý Václav včera a dnes
Svatý Václav včera a dnes
Nejekologičtější sekačka na trávu
Vysílali jsme


Svatý Václav včera a dnes

Ohlédnutí za návštěvou papeže Františka na Slovensku

Naďa Konvalinková
Audioarchiv
18. června 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Veronika Fráňová

Karel Bejček, astronom a teolog, muž mnoha profesí, člověk všestranných zájmů a nezdolný optimista byl hostem Martina Weisbauera ve studiu Hradec Králové. V Dopoledni s Proglasem si povídali o spojení vědy a víry, o královéhradecké hvězdárně, o jeho práci i koníčcích, o kosmonautice i o jeho přátelství s mnoha zajímavými osobnostmi.

Na královéhradecké hvězdárně působí od roku 1970. Kouzlu astronomie propadl už v útlém věku. "Byl to můj koníček od dětství. Jako školák jsem ostatním dětem vysvětloval, co to je a jak ta světýlka fungují. Babička těm věcem nerozuměla, ale vždycky říkala, bude to blázen," říká se smíchem astronom Karel Bejček, který působí na Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové ve kulturně-vzdělávacím oddělení.

Proč se rozhodl studoval teologii? "Moje babička byla věřící, občas mi řekla něco jako 'andělíčku, můj strážníčku', ale to jsem nebral. Táta byl nevěřící, ale babička na mě trošičku působila a něco ve mě zůstalo. Během té doby, kdy jsem se začal zajímat o astronomii, začaly přicházet různé myšlenky a já často sedával v noci na střeše hvězdárny, koukal na oblohu a ptal jsem se, co zatím je, proč to je, vždyť já to vnímám jako krásu. Během té doby mi pomalu přicházely odpovědi, otevřely se mi dveře do jiného prostoru, který je nekonečný a jsou v něm úžasné věci," popisuje svůj vztah k víře a vědě. "Bohem to začíná a to ostatní je přidáno a my máme rozum, abychom to poznávali."

"Vesmír je záhadnější, než si myslíme. Lidé se často ptají, jestli počítáme hvězdy. Ale to se nedá spočítat. Celá věda, podobně jako víra, to je cibule. Sloupnete slupku a tam se objeví další. Prozkoumáte to a sloupnete a je tam další," vysvětluje Karel Bejček. "Člověk by se měl hlavně ptát. Ptejte se, kde se ta krása vzala. Když se budete ptát delší dobu, budou vám chodit odpovědi. To už vám odpovídá někdo vyšší. Ptejte se a starejte se o to."

Celý rozhovor Martina Weisbauera s astronomem a teologem Karlem Bejčkem poslouchejte v audioarchivu.

Foto: pixabay.com