Kateřina Kovaříková: Dala jsem si úkol propagovat folklor v médiích

Kateřina Kovaříková: Dala jsem si úkol propagovat folklor v médiích

Pořad v souvislostech


Kateřina Kovaříková - folklor, dechovka a Proglas
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv
9. března 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Hostem Jana Krbce v dnešním Dopoledni s Proglasem byla hudební redaktorka Kateřina Kovaříková. Kde se u ní vzala láska k folkloru a dechovce? Poslouchá i jinou hudbu? A jak se jako „nevěřící“ dívá na věřící prostředí a kolegy v práci?

Kateřina kromě práce v Proglasu také aktivně hraje především na violu, ale i na housle. Violu si dle svých slov vybrala „kvůli tomu, že měla temnější zvuk. Že to nebyl takový ten upištěný nástroj.“ Viola Kateřinu oslovuje i proto, že „spojuje vysoké tóny s hlubokými a tvoří střed – sametový, možná někdy temný, ale také velice příjemný.“ Hru na housle a violu i vyučuje a působí v cimbálové muzice Bukovinka, mezižánrové kapele Cimbal Classic a hrála také v Brněnském rozhlasovém orchestru lidových nástrojů.

Láska k folklorní hudbě má u Kateřiny Kovaříkové kořeny už z dětství. Její babička vedla dětský valašský soubor v Bystřici pod Hostýnem, tatínek a strýc hráli ve valašském souboru Kašava ve Zlíně. „My jsme s maminkou tatínka doprovázely na různá vystoupení,“ vzpomíná.

Jako redaktorka folkloru a dechovky zajišťuje vysílání pořadů Folklorní okénko, Hrajte, kapely!, hitparády Folklorní sedmička a dalších. Celkem je to každý týden více než osm hodin vysílacího času. „Já jsem si u začátků celého rozhlasového působení uvědomila, že folkloru v médiích není mnoho, a tak jsem si dala za takový svůj úkol, a stalo se to potom i životní cestou, že budu folklor v médiích propagovat,“ uzavírá Kateřina Kovaříková.

Celý rozhovor nejen o folkloru, ale i studiu v Norsku nebo dosud nedokončené cestě k víře, poslouchejte v audioarchivu.

foto: Jeff Kratochvíl, archiv hosta