Martin Loučka: Dobrá smrt je ta, o které jsme dokázali mluvit před tím, než přišla

Martin Loučka: Dobrá smrt je ta, o které jsme dokázali mluvit před tím, než přišla

Pořad v souvislostech


S Martinem Loučkou o dobré smrti
Budeme vysílat

Setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou
Setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou
Martina Viktorie Kopecká
Vysílali jsme


Česká kosmická kancelář s Janem Kolářem

Česká kosmická kancelář s Janem Kolářem

NAUTIS
Audioarchiv
8. října 2020 Dopoledne s Proglasem Autor: Sabina Hauserová

Právě probíhá Týden pro mobilní hospice, proto byl hostem pořadu Dopoledne s Proglasem ředitel Centra paliativní péče, psycholog a odborný asistent na oddělení lékařské psychologie LF UK v Praze Martin Loučka.

Křesťané se modlí za milost dobré smrti. Co si ale pod tímto pojmem představit? Podle Loučky záleží na tom, co si přeje umírající člověk. Z průzkumů vychází, že lidé nad svou smrtí a umíráním přemýšlí a mají představu o tom, jak by chtěli, aby o ně bylo postaráno, málokdo však o tom s někým mluví. O to těžší jsou situace, kdy někdo z našich blízkých leží v kómatu a máme za něj rozhodovat. „Dobrá smrt je taková, o které jsme dokázali mluvit před tím, než přišla. To je cesta, jak se potom vyhnout zklamáním, nedorozuměním a špatné smrti.“ Lidé se často snaží navzájem chránit a nejsou schopní si o tématu umírání promluvit, i když by o tom ve skutečnosti rádi mluvili. Pacient nechce obtěžovat své blízké, protože už tak toho mají hodně a ti ho zase nechtějí děsit tím, co pravděpodobně přijde.

Martin Loučka se zároveň snaží se svým týmem pomáhat i zdravotníkům, aby si dokázali s pacientem otevřeně promluvit a zeptat se ho například na jeho obavy. Lidé se totiž často ani nebojí smrti jako takové, ale toho, co je čeká těsně před ní.

Hlavním přínosem dnešní paliativní medicíny je podle Loučky to, že opravdu umí tišit bolesti, které umírající lidé mají. Stává se totiž, že lidé v nemocnicích trpí víc než by museli. Po příchodu paliativního týmu k pacientovi s velkými bolestmi se tak podle jeho zkušenosti situace výrazně zlepší. Je to díky tomu, že se paliativní lékaři nebojí použít opiáty a další léky na tišení bolesti, i tím, že tým přistupuje k pacientovi komplexně a řeší i jeho trápení psychické či duchovní, které dokáže tu fyzikou bolest umocnit. „Víme, že v terminálním stádiu onemocnění mluvíme o něčem, čemu říkáme ‚totální bolest‘, která má všechny ty roviny. Jak tu fyzickou, tak i tu duchovní a psychologickou.“ Na práci paliativního týmu se tak kromě lékaře podílí i sociální pracovník, zdravotní sestra, psycholog, kaplan a další.

Dostupnost paliativní medicíny se u nás stále zlepšuje. Před deseti lety byly v Česku především lůžkové hospice, dnes už u nás funguje i řada hospiců domácích. Zlepšující situaci dokazuje i narůstající zájem lékařů o studium tohoto oboru. Stále ale v hospicové péči dožívají pouhé 3 % umírajících.

Celý rozhovor najdete v našem audioarchivu.

NyníKukadlo
Píseň: Pláže (2020); Interpret: Fast Food Orchestra; Album: Fast Food Orchestra: Vezmu tě s sebou
02:25Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony