Miloň Čepelka, spolek Abakus a opočenská „Poštouna“

Miloň Čepelka, spolek Abakus a opočenská „Poštouna“

Besedu našeho redaktora v historické budově „Poštouny“ v Opočně s hercem Miloněm Čepelkou a Jiřím Králíčkem poslouchejte v Dopoledni s Proglasem 13. září 2022 v 9.00 a 14. září 2022 v 00.05.

Opočno je malé město v podhůří Orlických hor. Má bohatou historii i starobylou architekturu, jejímž příkladem je impozantní renesanční zámek. Město oplývá i bohatou tradicí v pořádání kulturních a společenských akcí, mezi něž patří třeba každoroční pouť porciunkule. Opočno a jeho okolí je rovněž spojeno s mnohými slavnými osobnostmi, ať už jsou to členové šlechtických rodů Trčků z Lípy a Colloredo-Mansfeldů, nebo malíř František Kupka. Ze sousední Dobrušky pak můžeme jmenovat Františka Vladislava Heka – předobraz F. L. Věka.

Na opočenském Kupkově náměstí v malé historické budově zdejší tzv. Poštouny, což je místní buditelské informační centrum, jsme se sešli s hercem divadla Járy Cimrmana a zdejším rodákem Miloněm Čepelkou a s předsedou místního spolku Abakus Jiřím Králíčkem. Z rozhovoru s nimi se dozvíte o podílu Miloně Čepelky na opočenském kulturním životě i mnoho zajímavého o činnosti spolku Abakus. Miloň Čepelka se mimo jiné podělí o ukázky ze své nově připravované knížky a promluví i o svém vztahu k víře.