Nemocniční kaplani (nejen) v době Covidové

Nemocniční kaplani (nejen) v době Covidové

Pořad v souvislostech


Nemocniční kaplan a doba Covidová
Budeme vysílat

Když se řekne hokej...
Vše, co chcete vědět o kávě
Vše, co chcete vědět o kávě
Vysílali jsme


Když se řekne hokej...

Nábytková banka

Nábytková banka
Audioarchiv

Jak se změnila služba nemocničního kaplana v "Covidovém" roce? S jakými komplikacemi se při duchovní péči o nemocné nově potýkají? A co je vůbec posláním nemocničních kaplanů? Hosty pořadu Dopoledne s Proglasem byli nemocniční kaplan a moderátor pastorace v brněnských nemocnicích P. Leo Zerhau a také nemocniční kaplanka Františka Majerčíková.

„Naše služba především spočívá v tom, že vedeme rozhovory. S nemocnými, s příbuznými, s personálem,“ odpovídá sestra Františka na otázku, jaká je náplň práce nemocničního kaplana, a doplňuje: „Měli bychom být v těch nemocnicích takovým symbolem naděje a spolupráce.“

Postupné rozšíření nemocničních kaplanů bylo podle P. Lea poměrně bezproblémové i díky pracovníkům nemocnic, kteří této službě často otevírali cestu. P. Leo se setkal s podporou i na místech pro něj nečekaných. „Na začátku své služby jsem šel za jedním slavným ředitelem, který asi byl v nějaké funkci před rokem 89, a šel jsem tak přepokorně na ten rozhovor. Říkal jsem, že samozřejmě nebudeme nějak někoho přesvědčovat nebo se zvlášť prezentovat, že jenom chceme posloužit. Chtěl jsem to vylíčit co nejpokorněji. A ten pan ředitel se na mě podíval a říká: ‚Důstojný pane, kdo nedělá propagandu, nedělá nic!‘“ vzpomíná s úsměvem.

Pandemie Covid-19 do služby kaplanů přinesla jistá omezení, ale podle P. Lea i sestry Františky, se její charakter zásadně nezměnil. Pozorují však napětí na straně pacientů i zdravotníků. Ti se nyní mnohem častěji setkávají se smrtí, především na těch odděleních, která byla dočasně přeměněna na „covidová“. Sestra Františka se také setkala s obavou, že nyní zdravotníci pracují pod tlakem; pracují, protože musí, avšak nikdo si není jistý, co se stane, až tento tlak opadne. „Asi to bude, jak to bývá vždycky. Jeden to zvládne a jeden to nezvládne. A zase bude na nás, abychom si byli vzájemnou pomocí,“ uzavírá sestra Františka.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

foto: archiv