Novinář Petr Vizina: Odpovědnost za kvalitní média neseme všichni

Novinář Petr Vizina: Odpovědnost za kvalitní média neseme všichni

Pořad v souvislostech


Publicista Petr Vizina
Budeme vysílat

Setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou
Setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou
Martina Viktorie Kopecká
Vysílali jsme


Česká kosmická kancelář s Janem Kolářem

Česká kosmická kancelář s Janem Kolářem

NAUTIS
Audioarchiv
28. ledna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

O roli médií v dnešní společnosti jsme mluvili s novinářem, teologem, hudebníkem a sportovcem Petrem Vizinou.

Pro studium teologie se rozhodl proto, že potřeboval částečně opustit uspěchané prostředí mediálního světa. Zároveň o různých oblastech studia přemýšlí v novinářském duchu a klade si otázky, jak by se zachoval on například na prvních koncilech, na kterých si jejich členové mnohdy i nafackovali.

Novinářská práce je podle Petr Viziny zdánlivě jednoduchá, nicméně skutečnost je jiná. „Novinář může být každý, kdo umí číst, psát, něco si myslet. Ale zároveň když se podíváme na Česko, dobrých novinářů tolik není. V tomhle je rozpor, o kterém je dobré přemýšlet,“ říká dnešní host a dodává, že my si často něco myslíme dříve, než o dané věci něco víme. Následně se podle Petra Viziny nenecháme zviklat fakty, která do naší představy nezapadají, a vybíráme si pouze fakta, která nám tzv. hladí uši. To je pro novinářskou práci zničující.

Na otázku, jak vnímá aktuální situaci kolem ČT a ČRo, Petr Vizina odpovídá: „Sleduju to s obavami, protože tak, jak existují pokusy zprivatizovat stát, budou existovat i pokusy zprivatizovat další oblasti veřejné sféry.“ Odpovědnost za kvalitní média pak neseme všichni, tedy i čtenáři, posluchači a diváci. Ti si podle Petra Viziny musí uvědomit, že dobrá novinařina stojí hodně úsilí i peněz, a proto je třeba ji podporovat.

Celý rozhovor nejen o těchto tématech, ale i o hudbě a sportu, které hrají v životě Petra Viziny velkou roli, poslouchtejte v audioarchivu.

Foto: pixabay.com