O krevním tlaku

O krevním tlaku
25. května 2022 Dopoledne s Proglasem Autor: P.  Martin Holík

Týká se nás všech, nebolí. A máme se prý o něj obzvláště starat, chceme-li se dožít nějakého věku. S prof. MUDr. Miroslavem Součkem z LF MUNI a z Fakultní nemocnice u sv. Anny, členem výboru České společnosti pro hypertenzi hovořil Martin Holík.

V pořadu připomínáme posluchačům, jaký je optimální krevní tlak, mluvíme o tom, jak a čím jej správně udržujeme a jaká nebezpečí hrozí – a nemusela by. Také zjišťujeme, která onemocnění z hypertenze vyplývají a ji způsobují. V neposlední řadě srovnáváme se světem a ptáme se, jak kvalitní lékařská péče u nás i v tomto ohledu je.

Jak se vyhnout hypertenzi? Do jaké míry je dědičná? Mám něco pro správný krevní tlak dělat od mládí/čerstvé dospělosti? Je hypertenze módně řečeno nemocí bohaté společnosti? Mám už 10 let předepsané léky a jsem dobře kompenzován. Hrozí mi i tak něco? Co je důležitější: Tlak systoly, tlak diastoly nebo rozdíl mezi nimi? Jaká hranice horního tlaku je ohrožující? Mám potíže, co je lepší: klidná procházka nebo raději odpočinek?

Jaké nové léčebné postupy objevila lékařská věda za poslední léta? Které další orgány kromě srdce ohrožuje hypertenze? Jak přesvědčit obézního manžela, aby se sebou něco dělal? Liší se v přístupu ke svému zdraví muži a ženy?

A mluvíme také o správném měření tlaku: Když vyběhnu dvoje schody do čekárny a ještě mám stres – a doktor pak vidí na tonometru děsivé věci, platí to? Jsme nárazově nebo trvale ve stresu: co má větší vliv? Jaký význam má omezení soli? Kolik jí běžně přijímáme a kolik bychom měli?

Dotkneme se souvislostí hypertenze a diabetu mellitu, hypertenze a demence. Arteriální hypertenze čili vysoký krevní tlak je nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním. Jen v České republice žije kolem 2 milionů osob trpících tímto onemocněním.

Aneb ať není z hypertenzisty hyperpenzista! :-)

Užitečný odkaz: web České společnosti pro hypertenzi www.hypertension.cz, tlačítko Pro pacienty.

NyníVečerní zíváček
Píseň: Obložená mísa (2016); Interpret: Uhlíř Jaroslav, Svěrák Zdeněk; Album: Uhlíř Jaroslav, Svěrák Zdeněk: Cirkusový stan
19:15Slyšte, lidé!
20:15Dotýkání světla
20:45Radio Vatikán
21:05Večerní chvály
21:20Tóny ze scény
22:30Živý růženec (slavný)

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.