Od charty k charitě

Od charty k charitě

Pořad v souvislostech


Od charty k charitě
Audioarchiv
9. září 2022 Dopoledne s Proglasem Autor: Radka Rozkovcová

S Ivo Mludkem, současným předsedou Rady Charity Opava, novinářem a pedagogem, si na vlnách Proglasu povídal Vašek Müller. Premiéru vysíláme 9. září 2022 v 9.00. Ivo Mludek v rozhovoru přemítá i o vině a odpuštění, tedy hodnotách, které se dotýkají současnosti stejně jako totalitní minulosti.

Jsou to přibližně dva roky, co si v nasvíceném sále opavského Slezského divadla vzal slovo Ivan Trojan a prohlásil, že občané Opavy mají být hrdí, jelikož v jejich městě žije tak velká osobnost, jakou je Ivo Mludek.

Ivo MludekRodák z Ludgeřovic je předrevolučním signatářem Charty 77. Víra v lidská práva, svobodu jednotlivce a na ni navazující zodpovědnost a pevné ukotvení v morálních hodnotách, ta Ivo Mludka zcela definuje.

Jak fungovaly konspirační byty? Proč Ivo po převratu nepřijal žádnou z nabízených politických funkcí? Mohla by podle něj sametová revoluce proběhnout i o pár let později? Nejen tato témata rozhovor otevírá.

Václav Müller a Ivo MludekIvo Mludek je dnes také jedním z klíčových lidí – nadšenců – pořádajících opavský festival Slunovrat, který s Radiem Proglas úzce spolupracuje. O fenoménu festivalu Slunovrat Ivo Mludek říká: "(Sdružení) Slunovrat si připomíná výročí revoluce stále, protože dělá ve svobodných časech, samo o sobě, bez jakýchkoli povolení, bez jakýchkoli přehrávek festival. Ten zve kapely, spisovatele, básníky, filozofy, jak sám uzná za vhodné. Což je samo o sobě vyjádřením svobody – svobody, která nám byla upřena."