Otello i všichni ti další

Otello i všichni ti další
15. června 2022 Dopoledne s Proglasem Autor: Alena Šedivá

Manipulace, přetvářka, žárlivost, zloba... věčná témata, která znovu ožijí ve známém příběhu Otella, jemuž další dramatický rozměr dodává velkolepá hudba. Opera Giuseppe Verdiho Otello se po třiceti letech vrací na jeviště Národního divadla Brno. V režii jeho ředitele Martina Glasera se tragédie odehraje coby velké operní finále letošní sezony v premiéře 17. června 2022. Ještě předtím "svého" Otella odhaluje v rozhovoru s Alenou Šedivou. A současně prozrazuje, jaká další dramata a silné lidské příběhy nás čekají v následující divadelní sezóně. 

Režíroval jej už před třinácti lety jako vůbec svoji první operu. Jak se od té doby jeho Otello proměnil? V čem je jiný? V čem byl aktuální tehdy a v čem je dnes?  

Verdiho Otello začíná v okamžiku, kdy končí válka. Téma války se odráží i v dalších titulech, které dramaturgové Národního divadla Brno vybrali. Třeba Čapkova Matka, Mornštajnové Hana, O'Neillův Smutek sluší Elektře... Jak se to stane, že se potká téma a obsah s tím, co skutečně žijeme, co se odehrává nedaleko nás? A bude se téma moci a hrůzy války objevovat na jevišti NDB i po prázdninách?

Divadlo má ale podle Martina Glasera také bavit a dát lidem šanci na chvíli zapomenout na strasti a bolesti, proto se budeme v následujcí sezóně určitě i smát. Například se Starým dobrým Novým (Oldřichem) Petra Stančíka nebo Corneillovým Lhářem. Kromě toho prozradí ředitel druhého největšího divadla v zemi, jaké má sny, a jestli se jeho divadlo stalo oním "divadlem snů", jak si vždycky přál...