Páteční Dopoledne s Proglasem: Zastavení u mariánského sloupu

Páteční Dopoledne s Proglasem: Zastavení u mariánského sloupu

Pořad v souvislostech


Zastavení u Mariánského sloupu
Budeme vysílat

Nemocníční kaplan a doba Covidová
Rok s covidem v kulturní karanténě
Rok s covidem v kulturní karanténě
Vysílali jsme

Nemocníční kaplan a doba Covidová

Rok s covidem pohledem ekonoma

Rok s covidem pohledem ekonoma
Audioarchiv

O sobotní slavnosti Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna 2020) se na Staroměstském náměstí v Praze uskuteční požehnání obnoveného mariánského sloupu. V pátečním Dopoledni s Proglasem tuto událost rozebereme se sochařem Petrem Váňou, autorem repliky sloupu, a s generálním sekretářem České biskupské konference P. Stanislavem Přibylem, jemuž vyšla kniha Mariánský sloup - V souvislostech víry a ducha.

Budeme s nimi hovořit o duchovní symbolice obnoveného sloupu, o záměru jeho obnovy i o tom, co oběma hostům osobně dalo jejich propojení s příběhem mariánského sloupu. Vyjádří se také k otázce, jak vnímat sloup jako symbol smíření v situaci, kdy jeho obnovu provázejí nesouhlasné projevy různých skupin, a to i křesťanských. Petr Váňa a Stanislav Přibyl odpoví také na případné otázky posluchačů, lze je posílat na adresu zive@proglas.cz, SMS na číslo 775 132 132 nebo na profil Radia Proglas na Facebooku.

Sloup se sochou Panny Marie Immaculaty vyrostl na Staroměstském náměstí v polovině 17. století jako poděkování za pomoc Matky Boží při obraně Prahy před švédskými vojsky. Autorem byl sochař Jan Jiří Bendl. V roce 1915 v blízkosti sloupu vznikl pomník Mistra Jana Husa od Ladislava Šalouna. Obě sochařská díla se v prostoru náměstí kompozičně doplňovala, poblíž sebe ale zůstala jen krátce – v listopadu 1918 pouliční dav sloup strhl s odůvodněním, že mělo jít o symbol habsburské nadvlády. Po pádu komunistické totality se začaly naplňovat snahy o obnovu sloupu  a sochaři Jan Bradna, Miroslav Krátký, Karel Kronych a Petr Váňa začali pracovat na replice. V roce 2013 odsouhlasili pražští radní projekt obnovy sloupu a po několika politických peripetiích letos v lednu zastupitelé hlavního města schválili umístění mariánského symbolu na náměstí. Během jara Petr Váňa se svými spolupracovníky sloup na místě instaloval, 15. srpna celý proces vyvrcholí požehnáním od pražského arcibiskupa, kardinála Dominika Duky, a vložením kopie obrázku Panny Marie Rynecké do sloupu.