Rouškolapky zvou i přes náročné chvíle k úsměvu

Rouškolapky zvou i přes náročné chvíle k úsměvu

Roušky. Každodenní nutnost, potřeba, ale třeba už i módní doplněk. Možná jste si všimli, že někteří na temeni hlavy nosí plastové štítky, které spojují gumičky. Říká se jim rouškolapky a mají za cíl ochránit uši lidem, kteří musejí nosit roušku či respirátor velkou část dne. Zdravotníci a další profese mají totiž od gumiček otlačené uši někdy až do krve. Některé z rouškolapek nesou i poselství - Usměj se! Iniciátor projektu Rouškolapka.eu Daniel Tománek, který jich s kolegy už vytiskl 31 tisíc, byl hostem dnešního Dopoledne s Proglasem.

Jaká poselství nesou rouškolapky nejčastěji?
 
Část z nich nenese žádné, některé byly na přání například s nápisem "Hasiči", ale většina nese motto "Usměj se". K tomu jsem došel v úplném začátku, když jsem chystal první dávku. Tehdy jsem se ptal jednoho pana primáře, co jim tam máme napsat. Chtěl takový přisprostlý nápis proti COVIDu, ale to mi přišlo negativní. Říkal jsem si, že lidi potřebují něco pozitivního, a ne připomínat při každém setkání, jak je ta situace štve, no a přemýšlel jsem, co bude nejlepší. Musí to být krátké, aby se to vešlo, a úderné. No a to splňuje "usměj se". Navíc to většinou je po ajťácku bez háčku nad e, takže je vidět, že to chystali technici. Z nemocnic se ozývá, že ten nápis je super a chtějí ho tam, tak se to asi povedlo.
 
Prozradím, že tyto rouškolapky nabízíte lidem téměř zadarmo. Můžu se zeptat proč a kde tento nápad vznikl? 
 
Lidé v nemocnicích nosí roušky a respirátory třeba 10 hodin denně. Já si sedím doma. To prostě nešlo, něco po nich za to chtít. Jasně, lidi se chtějí odvděčit, protože podle nich nic není zadarmo (až na ten úsměv), ale jak já, tak ostatní tiskaři, jsme do toho šli jako do ztrátového projektu s tím, že je to pro nás celkem maličkost, ale těm lidem to fakt hodně pomůže. Takže jsme sami koupili plast a sami platili poštovné. Jenže lidi se pořád chtěli odvděčit a já vím, jak to je těžké, tipnout si, co je za, řekněme, dvacet rouškolapek adekvátní. A tak jsem na to vymyslel fintu: "Pošlete čokoládovou tyčinku". Znamená to, že lidi musí taky do obchodu a na poštu. Takže za poštovné utratí zhruba to samé co my. Ale hlavně nemusí řešit, kolik to stojí, kolik by měli poslat a podobně. A tyčinka prostě nikoho nezruinuje. Navíc jsme nikdy nekontrolovali, zda všichni poslali kofilu nazpátek.
 
Kolik rouškolapek jste vytiskli a kdo je nosí?

Aktuálně 31 tisíc. Doufám, že každý, kdo si u nás zažádal, což byli většinou lidé z nemocnic, domovy důchodců, LDNky, hospice a další sociální služby. Ale posílali jsme i na pošty, saniťákům, hasičům, pro policii, měšťáky z pár měst. Ze začátku, než jsme udělali stránky a formulář, mi napsalo na facebooku asi 700 lidí, takže jsem musel prioritizovat takzvanou první linii. Později už jsme to nerozlišovali a kdo zažádal skrz formulář, dostal své rouškolapky, ať to byli lidé z fabriky nebo rodina.

Pokud by o ně měl někdo zájem, co pro to musí udělat?
Otevřít stránku rouskolapka.eu a vyplnit dotazník. Naši tiskaři se o to porvou, už se začali nudit.
 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!