Ústav ochrany a podpory zdraví: Ruce si myjme důkladně aspoň čtyřicet vteřin

Ruce bychom si měli umývat alespoň čtyřicet vteřin, říká doktorka Rezková

Pořad v souvislostech


Zvířata v době pandemie
Budeme vysílat

Sbírka na válečné veterány
Dušičky
Dušičky
Vysílali jsme


Sbírka na válečné veterány

Zdraví máme jen jedno

Zdraví máme jen jedno
Audioarchiv

Na dnešek připadá Světový den mytí rukou, který má upozornit na základní hygienické návyky a prevenci šíření bakteriálních a virových chorob. Vyhlásila ho Světová zdravotnická organizace (WHO). Hostem Dopoledne s Proglasem byla odborná asistentka z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, lékařka Bohdana Rezková. Podle ní je důležitá nejen častá hygiena, ale i způsob mytí rukou.

Přes půl minuty času, mýdlo a teplá voda – to podle lékařky Rezkové stačí k odstranění nečistoty z rukou. Lidé by si měli umývat ruce především před konzumací, po toaletě, při návštěvě veřejných prostor a cestování. „Úplně stačí mýdlo. Umývání rukou je spíše o mechanickém procesu, kdy nestačí pouze ledabylé opláchnutí. Musíme tomu věnovat čas. Je třeba myslet na palce, meziprstní prostory. To všechno jsou místa, kde bakterie a viry zůstávají,“ řekla v Dopoledni s Proglasem Bohdana Rezková.

Pokud člověk nemá k dispozici umyvadlo s vodou či mýdlo, doporučuje Rezková používat přenosnou dezinfekci v lahvičce. Je ale potřeba dávat pozor na typ: „U dezinfekce je důležité používat správný prostředek. Mnoho z nich je pouze baktericidních a nepůsobí tak na viry."

Světový den mytí rukou (Global Handwashing Day) si lidé poprvé připomínali 15. října 2008 po vyhlášení Světovou zdravotnickou organizací. Od té doby šíří jednotlivci i instituce povědomí o hygieně, demonstrují je výstavbou umyvadel a hygienických zařízení.