S P. Romanem o YouTube kanálu pro děti Vlčí doupě

S P. Romanem o YouTube kanálu pro děti Vlčí doupě

Pořad v souvislostech


Vlčí doupě aneb jak na děti v době Coronaviru
Budeme vysílat

Setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou
Setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou
Martina Viktorie Kopecká
Vysílali jsme


Česká kosmická kancelář s Janem Kolářem

Česká kosmická kancelář s Janem Kolářem

NAUTIS
Audioarchiv
16. března 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Přesně před rokem, o 4. neděli postní, vzniklo první video s kázáním pro děti na YouTube kanálu Vlčí doupě. Dnes jich je ke zhlédnutí už více než 52. Hlavním protagonistou je P. Roman Vlk a právě jeho jsme se ptali, kdo stojí za nápadem dětských kázání, jak velký je realizační tým, jaké jsou ohlasy a na co se můžeme těšit v budoucnu.

P. Roman spolupracoval s olomouckým Centrem pro katechezi na vzorových kázáních pro děti, které mohli využít kněží při bohoslužbách. „Když přišla vlna koronaviru, (…) přišel nápad: ‚Ztrácí smysl to psát, aby z toho mohli kněží čerpat a používat, tak co kdybychom to, co jsem připravoval písemně, dali ven prostřednictvím videa.‘“ popisuje.

Produkce jednoho videokázání pro P. Romana začíná většinou týden před jeho zveřejněním, kdy si pročítá liturgické texty, o kterých bude mluvit. Významnou částí je pak setkání s týmem, který se na tvorbě videa podílí. Tam se každý z týmu může podělit o to, jak ho téma oslovuje, jak by jej zpracoval. P. Roman popisuje: „Většinou vykrystalizuje nějaká myšlenka a pak k ní hledáme obraz. (…) Když se sejdeme nad evangeliem, nevíme, kde budeme natáčet, co k tomu budeme potřebovat.“ Natáčení většinou zabere kolem šesti hodin, následné zpracování pak často stejné množství času. „Den mi to vezme,“ doplňuje kněz a youtuber s tím, že celkem se na videích pomocnou rukou podílí „sedm statečných.“

Jako velkou výhodu vnímá P. Roman možnost vložit do videa příběh nebo scénu ze života. Tu by při kázání v kostele musel pouze popisovat. Jako příklad uvádí zpracování videa k evangeliu, kdy Ježíš povolává rybáře, kteří spravují sítě: „Tak jsme si řekli, že upletu síť. Mám tam síť na fotky. Dřív jsme měli sen, že uděláme modlitební síť dětí. To jsme si říkali jak a kdy. A ono se to spojilo s tímto evangeliem. (…) A bylo úžasné, jakou zpětnou vazbu to vyvolalo.“

Primárně jsou videa určena pro děti na prvním stupni základních škol, ale podle našeho hosta se jimi daří oslovovat i děti jiných věkových skupin, a dokonce i dospělé. Pozitivum také vidí v jistém příkladu, který může mladým dávat v tom, že obsah na YouTube lze vytvářet i slušně, pěkně a přitom zábavně. „Jste to jediné, na co nám maminka dovolí se na YouTube dívat,“ uzavírá jednou z mnoha reakcí na svá videa s úsměvem P. Roman.

Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

foto: Roman Vlk - archiv hosta