Setkání se stávajícím a budoucím synodním seniorem ČCE

Setkání se stávajícím a budoucím synodním seniorem ČCE

Pořad v souvislostech


Nové vedení Českobratrské církve evangelické
Budeme vysílat

Když se řekne hokej...
Vše, co chcete vědět o kávě
Vše, co chcete vědět o kávě
Vysílali jsme


Když se řekne hokej...

Nábytková banka

Nábytková banka
Audioarchiv
17. června 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Stávající synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý a budoucí synodní senior Pavel Pokorný, který jej nahradí v listopadu tohoto roku, byli hosty dnešního Dopoledne s Proglasem. Jaká byla jejich cesta k duchovní službě? A jak službu synodního seniora vnímají?

Daniel Ženatý, který letos končí svoji šestiletou službu synodního seniora, zavzpomínal na své počátky nejen v této pozici, ale i na dobu, kdy byl ordinován na kazatele. “Ten tlak třeba i před maturitou na mě nebyl tak velký. Protože jsem byl z farářské rodiny, zřejmě to vedení školy si nějak řeklo: ‘Co se dá dělat, ten už je ztracenej,, tak ne, na mě netlačili,” vzpomíná a dodává, že když svůj záměr studovat teologii oznámil jeho spolužák Jan Nohavica, byl Nohavicova otce vyvinut takový tlak, že jej musela odvézt záchranka.

Nově zvolený synodní senior Pavel Pokorný zase zmínil své působení na Trutnovsku: “Na Trutnovsko jsem šel moc rád. (...) Po příchodu mě překvapilo, že osudy lidí jsou stále poznamenány tím, že to jsou Sudety. A taky jsem zjistil, že vlastně tím, že do toho kraje přišli lidé z různých koutů a záhy udeřila komunistická diktatura, mezi těmi lidmi panovala obrovská nedůvěra. Viděli jsme, že na konci 80. se pořád stává, že lidi přijdou do kostela a po bohoslužbách se rozprchnou a baví se spolu.”

“Spolu (se synodním kurátorem) neseme odpovědnost - dá se říct - za všechno, co se v církvi děle. Samozřejmě nemůžete říct “To mě nezajímá.”, je to dohled na sbory, na pracovníky, na vyznání církve. V praxi je to taky hodně zastupování církve, reprezentace. A při tom všem návštěvy sborů,” vysvětluje funkci synodního seniora Daniel Ženatý. Pavel Pokorný k tomu dodává, že se těší na spolupráci s třemi novými kolegy z šestičlenné synodní rady: “To mi připadá důležité. Dost dobře nejde, abych já, nebo my tři, co tam jsme teď, se rozhodli, jak to bude, a ty nové postavili před hotovou věc.”

Jak vnímal Daniel Ženatý službu vězeňského kaplana? A co si Pavel Pokorný odnesl ze studií v USA? Celý rozhovor poslouchejte v audioarchivu.

foto: Kateřina Rózsová, Radio Proglas 2021

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.