Sinoložka Lomová: Čína nehledí na člověka jako na bytost, která by měla mít soukromí a respekt

Sinoložka Lomová: Čína nehledí na člověka jako na bytost, která by měla mít soukromí a respekt

Pořad v souvislostech


Tváře dnešní Číny
Budeme vysílat

Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy
Tanzánie nadějná i bolavá
Tanzánie nadějná i bolavá
Vysílali jsme


Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy

Acorus

Acorus
Audioarchiv
28. června 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Natálie Závadová

Pražské studio Proglasu dnes navštívila sinoložka a překladatelka z čínštiny profesorka Olga Lomová. Je spoluzakladatelkou projektu Sinopsis, který podává pravidelný přehled o aktuálním dění v Číně. Také přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dějiny čínské literatury a klasickou čínskou poezii. Společně s Marcelou Kopeckou hovořily o úspěších a problémech dnešní Číny, také o vztazích mezi Čínou a Českem.

Přiblížila Proglasu jakým způsobem se Čína stará o chudé, nemocné a handicapované. "Podmínky mají bezpochyby těžké. Čínský systém je postavený na síle a upřednostňovaní silných, kteří budují novou společnost. Třeba handicapovaní do nedávna nesměli studovat na vysoké škole, i když byli talentovaní, protože hrozilo, že umřou dříve a státu se nevrátí investice do nich," vysvětluje Olga Lomová. Na konci května čínské orgány schválily tzv. politiku tří, rodiny tak nově mohou mít třetího potomka. "Umím si představit, že vláda kontroluje podporu porodnosti. Ale představa, že vám stát oficiálně a veřejně zasahuje do takových intimních věcí, jestli chcete mít děti, kolik chcete mít dětí, je nelidské. Bohužel nehledí na člověka jako na bytost, která by měla mít soukromí a respekt," říká sinoložka. Také podotkla, že hrozí nerovnováha mezi stárnoucí populací a lidmi v produkčním věku, která může zapříčinit ekonomické problémy.

Také prozradila, jak v Číně vnímají křesťanství a také jakým směrem se ubírá jeho aktuální vývoj. Říká, že v některých lokalitách má dokonce i tradici. "Křesťanství má v jistých kruzích silnou pozici. Lidé se netají tím, že jsou křesťané, ale mohou se tajit tím, že se přidali k nezávislé církvi. Část věřících se oficiální církve straní. V  současné době se realizuje počínštění náboženství.  Je tu snaha, aby byla křesťanská zvěst v souladu s oficiální čínskou ideologií," odpovídá profesorka.

Mimo jiné se v rozhovoru rozpovídala i o aktuálních vztazích mezi Českem a Čínou. "Čína nás viděla jako jeden z postkomunistických států. Byli jsme jejich potenciocionální spojenec. Média komentují pochvalně prezidenta Zemana a také předsedu Filipa," uvedla Lomová.

Celý rozhovor s Olgou Lomovou si můžete poslechnout v audioarchivu.

foto: Marcela Kopecká, Proglas 2021