Speciál k mimořádné situaci na Břeclavsku a Hodonínsku

Speciál k mimořádné situaci na Břeclavsku a Hodonínsku

Pořad v souvislostech


Aktuálně k situaci na Hodonínsku
Budeme vysílat

Svatý Václav včera a dnes
Svatý Václav včera a dnes
Nejekologičtější sekačka na trávu
Vysílali jsme


Svatý Václav včera a dnes

Ohlédnutí za návštěvou papeže Františka na Slovensku

Naďa Konvalinková
Audioarchiv
25. června 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

Neštěstí na Jižní Moravě jsme se věnovali ve speciální relaci Dopoledne s Proglasem od 9 hodin. Mluvili jsme o situaci v zasažených obcích, o potřebách obyvatel i možnostech, jak pomáhat.

"Jednalo se skutečně o tornádo," potvrdil klimatolog Aleš Farda s tím, že tento jev se u nás objevoval už historicky, nicméně výjimkou je tentokrát jeho síla. Obává se také, že tornádo souvisí s globálním oteplováním, kdy se atmosféra rozpíná, koncentruje se v ní více energie, a tudíž vznikají silné bouřky, které jsou podmínkou pro výskyt tornád.

Antonín Tesařík, ředitel Nemocnice TGM Hodonín, uvádí, že v ranních hodinách přišla další vlna pacientů, kteří prodělali lehčí zranění a s ošetřením vyčkali do rána. "Ten nápor - a u mě je to s hlubokým obdivem ke zdravotníkům - nemocnice zvládla, protože to byl opravdu nárazový stav, opravdu apokalyptický. (...) Situaci hodně komplikovala doprava, protože silnice od Břeclavi byla kompletně neprůjezdná kvůli popadaným stromům," uvádí Tesařík. Doplňuje, že nemocnice má zásoby krve zatím do konce týdne, nicméně její hematologické oddělení uvedlo, že se snižují zásoby krevních skupin 0, 0- a A. "Pokud by se chtěl někdo připojit k darování krve v pondělí, má možnost kontaktovat naši nemocnici," uzavírá Antonín Tesařík.

Další rozhovory v rámci Dopoledne s Proglasem, tedy s europoslancem Tomášem Zdechovským, krizovou interventkou Bohuslavou Horskou, tiskovým mluvčím Diakonie ČCE Ivo Marešem i brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem poslouchejte v záznamu pořadu v audioarchivu.

foto: pixabay.com