Tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus: Holokaust není jen nějaký židovský příběh

Tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus: Holokaust není jen nějaký židovský příběh

Pořad v souvislostech


Den památky obětí holocaustu v kontextu současných událostí
Budeme vysílat

Když se řekne hokej...
Vše, co chcete vědět o kávě
Vše, co chcete vědět o kávě
Vysílali jsme


Když se řekne hokej...

Nábytková banka

Nábytková banka
Audioarchiv
27. ledna 2021 Dopoledne s Proglasem Autor: Petr Najman

V Mezinárodní den památky obětí holokaustu jsme si k rozhovoru přizvali tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause. 

Řeč byla nejen o tom, jak tento památný den vznikl, ale také o způsobu, jakým si holokaust dosud připomínáme. Vrátili jsme se rovněž k nedávnému zneužití jeho symbolů na demonstraci odpůrců očkování proti COVID-19 v Praze. Uvažovali jsme, jak moc připomíná současná atmosféra v Evropě i ve světě 30. léta minulého století.

„Ono nejde o to, že to je nějaký židovský příběh,“ odpovídá Tomáš Kraus na otázku, proč je třeba o holokaustu mluvit. „Ten příběh je univerzální. Jde o to, čeho je člověk schopen,“ dodává.

„Když řekneme, že během šoa zahynulo šest milionů židů, šest milionů nevinných lidí, to číslo nikomu nic neřekne. Je to tak abstraktní a absurdní, že z toho nikdo nemá žádný pojem,“ popisuje Tomáš Kraus způsob, jak informace o holokaustu předávat. Proto upřednostňuje vzdělávání formou představení příběhu jednoho člověka, nebo užší skupiny lidí. Zkušenost je taková, že si lidé více uvědomí rozsah a hloubku této tragédie.

Popírání holokaustu podle Tomáše Krause pomáhá mediální situace ve světě. U popíračů může jít o naivitu, ale ze zkušenosti se za tím spíše skrývá zlý úmysl, nebo touha po zisku.

Zneužití symbolu žluté hvězdy na demonstraci proti vládním opatřením v souvislosti s pandemií Tomáš Kraus jednoznačně odsuzuje. Nicméně upřesňuje, že neprotestuje proti tomu, co demonstrantům vadí, ale jen proti použití symbolu šesticípé hvězdy, která pro židy znamená rovnítko mezi jejich vírou a pronásledováním. Přesto je však zklamán ze srovnávání nynějších opatření se situací z 30. a 40. let minulého století. Proto se podle Krause musíme vrátit ke vzdělávání. Pozitivní je, že ministerstvo školství se ke spolupráci s židovskou obcí v této otázce postavilo velmi kladně.

Celý rozhovor je k dispozici v audioarchivu.