Turistika - téma Dopoledne s Proglasem

Turistika - téma Dopoledne s Proglasem

Pořad v souvislostech


Oživení cestovního ruchu
Budeme vysílat

Za 5 pět
Za 5 pět
Světový den sdělovacích prostředků
Vysílali jsme


Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Dostat se z ulice. Cesta sociálního pracovníka Roberta Knebla

Tiskový mluvčí... co na to říct?
Audioarchiv

Ne pro všechny to bude platit téma středečního (3. června) Dopoledne s Proglasem doslovně. V našem pořadu dostane slovo jak Klub českých turistů, tak známý cestovatel Dan Přibáň. Představíme i neortodoxní metodu vzdělávání vysokoškolských studentů prostřednictvím několikaměsíčních poutí po západní Evropě. 

Církevní turistika představuje nejširší veřejnosti poutní místa, kláštery, kostely, kaple, fary a další objekty a zajímavosti, které mají křesťanství jako společného jmenovatele. Otevírá možnost ubytovat se na starobylé faře, naplánovat poutní trasu nebo třeba najít vhodné duchovní cvičení. Jednoho z koordinátorů církevní turistiky za brněnskou diecézi, P. Romana Kubína, který je současně biskupským vikářem pro pastoraci a vzdělávání, jsme se ptali na možnosti církevní turistiky v letošním roce.

Zájemce o turistiku a pohyb v přírodě už od roku 1888 u nás sdružuje Klub českých turistů.  Díky Klubu českých turistů máme jednu z nejlépe značených sítí turistických cest jak pro pěší, tak pro vozíčkáře, cyklisty, lyžaře, či turisty na koních. Ve svém volném čase všechny trasy označují dobrovolníci – takzvaní značkaři. Po modré, zelené, žluté nebo červené tak spolehlivě dorazíme do cíle. Kromě toho Klub českých turistů vydává mapy, časopis, pořádá akce pro veřejnost a provozuje i síť turistických chat. V našem vysílání jsme přivítali generálního sekretáře Klubu českých turistů Petra Hrubce

Podle historika umění a pedagoga brněnské Masarykovy univerzity, docenta Ivana Folettiho, by se středověká historie měla vždy vyučovat kontaktem s předmětem. Už po několikáté proto se svými studenty vyrazí na pěší pouť po Evropě, aby se učili, pracovali a pokusili se pochopit smysl středověkého umění. Několik měsíců jsou na cestách, píší diplomové práce a v klášterech naslouchají přednáškám odborníků, kteří za nimi přijíždějí z celého světa. 

I závěr dnešního Dopoledne s Proglasem patřilo tématu cestování, i když trochu netradičního. Dan Přibáň, bývalý novinář se v červenci roku 2007 vydal poprvé se svým dnes už legendárním žlutým trabantem za hranice a od té doby podnikl se svým týmem celkem pět dobrodružných výprav, o kterých také natočili dokumentární filmy. Je známý také díky svým přednáškám, ve kterých sdílí své zkušenosti a zážitky z cest. Teď ale i s kolegy chystá úplně nový projekt. Jaký? Poslechněte si!

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony