Jan Pirk: Úspěch je každý vyléčený pacient

Jan Pirk: Úspěch je každý vyléčený pacient

Pořad v souvislostech


Profesor Jan Pirk
Budeme vysílat

Sbírka na válečné veterány
Dušičky
Dušičky
Vysílali jsme


Sbírka na válečné veterány

Zdraví máme jen jedno

Zdraví máme jen jedno
Audioarchiv
1. října 2020 Dopoledne s Proglasem Autor: Sabina Hauserová

Vstává před půl šestou ráno, zacvičí si, poslechne zprávy a míří do práce. Jsou za ním tisíce operací srdce a kolem tří set transplantací. Hostem Dopoledne s Proglasem byl špičkový kardiochirurg a přednosta kardiocentra pražského IKEMU profesor Jan Pirk.

Profesor Jan Pirk do pražského kardiocentra IKEM nastoupil před 46 lety. Za tu dobu se podle něj jeho obor zcela zásadně změnil hned ve dvou věcech. Především se rozšířila dostupnost kardiochirurgie. Zároveň se vylepšily technologie, vyšetřování a léky se stali mocnějšími. „Dříve doslova umírali lidé, kterým bylo možné pomoci, protože na to nebyly uvolňovány devizové prostředky. V současné době se dostane kardiochirurgické péče všem občanům České republiky, kteří to potřebují.“

I když je čtvrtým z generace Pirků, který je lékařem, ne vždy jím chtěl být. Když byl malým klukem, chtěl být nejdřív popelářem a poté osvětlovačem v cirkusu. Později ale vážně uvažoval nad tím, že se stane námořním důstojníkem, protože jeho dědeček byl za Rakouska-Uherska lodním lékařem. Protože by ale musel jít studovat do Oděsy, rozhodl se nakonec pro studium medicíny.

I přes to, že je pan profesor špičkou ve svém oboru, nechybí mu pokorný přístup k jeho povolání. Sám říká, že pokud člověk dělá medicínu, je pokora velmi důležitá. Důkazem, že se tím sám řídí, je i skutečnost, že sám požádal svého žáka o pomoc s rozhodováním, kdy svoji kariéru kardiochirurga ukončit. „Pokud já to nepoznám sám, tak ty jsi ten, který mi řekne, abych toho nechal.“ Kromě samotné práce kardiochirurga stíhá ještě jezdit na besedy. I když mu přijde pozvání až z ostravské Charity, neváhá nasednout na vlak a jet na dvouhodinové setkání se seniory, a pak zase zpátky do Prahy. Na otázku, co považuje za svůj první, skutečný lékařský úspěch nejdříve s úsměvem odpovídá, že asi to, že se narodil. Dodává, že podle něj je úspěch každý vyléčený pacient.

Celé Dopoledne s Proglasem si můžete poslechnout v audioarchivu a v podcastových aplikacích.