Začal Týden rané péče, kampaň na zvýšení povědomí o rodinách vychovávajících dítě s postižením

Začíná Týden rané péče, kampaň na zvýšení povědomí o rodinách vychovávající dítě s postižením

Pořad v souvislostech


Dušičky
Audioarchiv

Tento týden se koná třináctý ročník osvětové kampaně Týden rané péče, která má za cíl zvýšit povědomí o tom, čemu čelí rodiny vychovávající dítě s postižením, a jak jim v jejich situaci raná péče pomáhá. Program se na rozdíl od minulých ročníků přesunul do online prostoru. V dnešním Dopoledni s Proglasem jsme hovořili s vedoucí Společnosti pro ranou péči z její pražské pobočky Petrou Mertlovou.

Slogan letošního ročníku „30 let lepších startů“ upozorňuje na to, že raná péče v Česku funguje už třicet let a pomohla za tu dobu tisícům dětí lépe vstoupit do života. „Přešlo se od dobrovolnictví k profesionalitě. Když jsme začínali, tak to byla iniciativa několika studentek speciální pedagogiky, které vnímaly, že oblast pokrytá není. Až v roce 2006 se raná péče dostala do zákona o sociálních službách. Tím se v Česku ukotvila a díky tomu začala profesionalizace našich pracovníků,“ řekla Proglasu Petra Mertlová, která dodává, že nynější zaměstnanci jsou zkušení odborníci v oboru.

Podle ní je ale stále potřeba prohlubovat interdisciplinární spolupráci – především mezi zdravotníky a pracovníky sociálních služeb: „Chceme, aby se rodiče po opuštění sociálního zařízení necítili sami a měli dostatečné informace o stavu dítěte a o tom, jak v péči pokračovat doma.“

Koronavirová krize postihla i oblast rané péče. Podle Mertlové se kontakt s lékaři zkomplikoval a osvětové aktivity se musely přesunout do online prostoru. I tak budou na mnoha serverech tento týden dostupné například webináře s odborníky, den otevřených dveří v olomoucké pobočce, koncert nebo řada aktivit se studenty.

Společnost pro ranou péči pomáhá dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám eliminovat nebo zmírnit důsledky postižení a poskytnout jim předpoklady sociálního začlenění, a to se zřetelem na včasnou diagnostiku a následnou péči.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Proglas potřebuje podpořit!

Děkujeme za podporu Proglasu, milí posluchači!

SMS