Zámek Raduň

Zámek Raduň

Pořad v souvislostech


Zámek Raduň
Audioarchiv
30. června 2022 Dopoledne s Proglasem Autor: Radka Rozkovcová

S kastelánkou Markétou Kouřilovou státní zámek Raduň od sklepa po půdu, od zámecké oranžerie po tajemný obraz neznámého autora – moderuje Václav Müller, ředitel festivalu Slunovrat. Dopoledne s Proglasem v pátek 1. července 2022 v 9.00.

Markéta KouřilováČtyři prohlídkové okruhy, program pro děti, dospělé i seniory, procházka zámeckým areálem a zahradou – název zámku Raduň je odvozen od slov radovat se, mít rád. Markéta Kouřilová nechce zámek zamykat, ale naopak otevřít jej návštěvníkům, aby si zde mohli odpočinout, pokochat se, nahlédnout do historie a zamyslet se nad souvislostmi, nebo přijít na některou z kulturních akcí.

Historie zámku, jehož dnešní podoba pochází z 19. století, sahá až ke středověké tvrzi z roku 1320. S rozhlasovým mikrofonem se můžete vypravit na místa, která dýchají příběhy časů dávných i nedávných. Jaká byla zlatá éra objektu? A kdy naopak zámek strádal? Je jeho vybavení původní? A co je namalováno na obrazu neznámého autora? Jak na jednom schodišti zestárnout o dvě stě let? Co znamená být kastelánkou a spravovat zámek, jehož vlastníkem je stát? A co to jsou kumkvaty?

Premiéra: pátek 1. července 2022 v 9.00.