Knihovnička Proglasu
Knihovničku vysíláme v sobotu ve 13.30, reprízu přinášíme v neděli od 5.30. Jestliže vás pořad zaujal, můžete si je znovu poslechnout i v podcastech nebo audioarchivu.
Richard Skolek – Moudré z nebe
Ohlédnutí za dospíváním v Brně devadesátých let. I tak by se dala popsat kniha Moudré z nebe od Richarda Skolka. Autentické zážitky sepsané jazykem malého chlapce přináší typicky dětský pohled na porevoluční svět.
Humorná kniha Davida Nováka o aktuálních problémech křesťanů
Jak rozvracet církev: Rady zkušeného ďábla pro 21. století. Kontroverzní název, ale taky nadsázka, která má svůj význam. Jedná se o nově přepracované dílo pastora Davida Nováka.
Novinky v Krystal OP
Nakladatelství Krystal OP publikuje teologickou, duchovní a filozofickou literaturu. Je svázáno s dominikánským řádem a sídlí v pražském dominikánském klášteře. V tomto díle Knihovničky Proglasu dominikánská terciářka a redaktorka tohoto nakladatelství Dagmar Kopecká představí novinky a připravované tituly.
Svět knihy Praha 2025: největší knižní festival u nás
Letos se v Praze konal 30. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Čestným hostem bylo Portugalsko a mottem „Energie mládí – moudrost knih.“ Od 15. do 18. května přivítal rekordních 62 tisíc návštěvníků a nabídl 818 účinkujících, 551 programů a 11 výstav.
Recenze Andrey Beláňové – Letnice Miroslava Hlauča
Vítězem kategorie Kniha roku literární soutěže Magnesia Litera 2025 se staly Letnice Miroslava Hlauča. V tomto díle Knihovničky Proglasu přinášíme recenzi Andrey Beláňové, členky redakční rady náboenského časopisu Dingir.
Čtení napříč generacemi
Jak vnímají různé generace knihy? Tento díl Knihovničky je speciální tím, že je osobní. Redaktorka Nikola Samcová nabízí rozhovor se svou maminkou a babičkou nad vařením oběda o tom, kde se vzala její láska ke čtení, co četly v mládí tři různé generace a proč číst přestáváme?
Nesnažit se být dobrý neznamená být zlý, říká Filip Rychlebský
Každý se někdy zamýšlel nad dobrem a zlem. Úvahy opřené o biblické podobenství O marnotratném synu, ale také o životní zkušenosti, sepsal Filip Rychlebský do knihy Nesnažit se být dobrý. Dalším dílem Knihovničky spolu s autorem provede Nikola Samcová.
Připravuje se vydání 4. dílu tetralogie výtvarného díla Josefa Čapka
Knihu Josef Čapek - Pracoval jsem mnoho... od autorky Pavly Pečinkové připravuje k vydání nakladatel Nadační fond 8smička z Humpolce.
Přišel o všechno, a přesto se dal do služby obětem jaderného výbuchu
Životní příběh konvertity, lékaře a vědce Takašiho Nagaie, který jako jeden z málo přežil jadernou katastrofu z 9. srpna 1945, vypráví kniha Píseň pro Nagasaki. Předmluvu ke zmíněnému dílu, které v češtině vydalo nakladatelství Paulínky, napsal slavný japonský autor Šúsaku Endó.
Březen: Měsíc knihy
Od roku 1955 se v Česku během března slaví Měsíc knihy. Jedná se o podporu knih a čtení, ke které se obvykle přidávají knihovny, knihkupectví i nakladatelství různými akcemi, projekty a výzvami. Jak si stojí čeští čtenáři a jak se čte u nás na Proglasu? Prozradí speciální díl Knihovničky.
O tom, co nás učí nádory a jaké jsou paralely v chování buněk a lidí, je kniha Jany Šmardové
V dnešní Knihovničce na Proglasu si představíme knihu Co nás učí nádory aneb Paralely v chování buněk a lidí. Napsala ji známá brněnská molekulární bioložka, profesorka Jana Šmardová a vydalo ji nakladatelství Masarykovy univerzity v roce 2021 v české verzi a v roce 2023 v anglickém překladu.
Cestou necestou příběhy lidí s psychózou
Přestože duševní nemoci pomalu přestávají být tabuizovány, stále přetrvává řada předsudků jak o těchto onemocněních, tak o lidech, kteří s nimi mají zkušenost. Kniha Cestou necestou aneb Příběhy psychotických duší se snaží problematiku destigmatizovat. V rozhovorech otevřeně hovoří lidé s psychózou o své nemoci, jejím průběhu a životě s ní. Informuje ty, kteří nevědí, a naplňuje nadějí ty, kteří vědí.
Po boji o život ušel přes dva tisíce kilometrů za dva měsíce. Cesta ke zdraví Jana Fremla
Rozhovor s Janem Fremlem o jeho knize Terapie stezkou Českem inspiruje nejen k cestě kolem republiky, ale také k zamyšlení nad životem a zdravím. Kniha je totiž příběhem o cestě k uzdravení, o touze překonat zdravotní problémy způsobené dvěma náhlými mozkovými příhodami a operací srdce. Příběh 60 dní a 2133 kilometrů putování po hranici naší země je zároveň osobní zpovědí autora.
S knihou Pavla Klusáka prožijeme znovu zázrak jménem Semafor
Kdo by neznal divadlo Semafor či jména Jiří Suchý a Jiří Šlitr.
Změň svůj dech a začnou se dít věci, vzkazuje kniha manželů Václavkových
Dýchání ovlivňuje lidský spánek, trávicí systém, zvládání stresových situací, pohyb a výkon ve sportu, mluvu, ale i řadu vad a zdravotních potíží. Kniha Rostislava a Petry Václavkových uvádí tato témata do souvislostí. Vychází z pěti pilířů zdraví a nabízí také interaktivní prvky. Zaposlouchejte se a možná se později také začtete.