Knihovnička: Poslední román Amose Oze

Knihovnička: Poslední román Amose Oze
26. května 2017 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Aktuální román u nás dobře známého izraelského prozaika Amose Oze "Jidáš" představíme  v neděli 28. května ve 13.20. Opakujeme v pondělí 29. května ve čtvrt na jedenáct dopoledne.

Román se odehrává na přelomu 50. a 60. let 20. století a jistě by se dal označit jako autobiografická výpověď, např. otec Amose Oze, podobně jako otec hlavního hrdiny, Šmuela, přišel do Izraele z Pobaltí. Základem je poněkud atypický trojúhelník, a to právě student historie a religionistiky Šmuel, stařec jménem Geršom Wald, o kterého se dotyčný chodí starat a Waldova snacha Atalja, se kterou naváže ústřední postava něco jako milostný vztah. Jenže na tomto pozadí buduje autor, tak jak to má v dobrém románu být, mnohem širší podobenství o povaze své generace, která vyrůstala v době vzniku izraelského státu a musela se kromě zásadních existenciálních otázek, příslušných lidem jejího věku, vyrovnávat také s kořeny svého židovství. V pozadí románu je, podobně jako v jiných dílech Amose Oze, přítomen izraelsko-arabský konflikt, na teoretické rovině se v něm ale apokryfně vyrovnává také se svým vztahem ke křesťanství. Nad knihou se společně zamýšlejí redaktorka Hana Svanovská a literární vědec Jiří Trávníček. Ukázku načetl moderátor Dušan Baur.

Daniel Blažke
Moderuje: Daniel Blažke
NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro klavír a orchestr číslo 2, B dur, opus 83 (1881) - Andante; Autor: Brahms Johannes; Dirigent: Delogu Gaetano; Sóla: Ohlssohn Garrick - klavír
12:55Střípek poezie
13:00Hudební siesta -...
13:20Knihovnička
13:30Písničky k odpočinku
13:45Dnešek v kalendáři
13:55Písničky

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony