Knihy ke čtení nejen na jaro

Knihy ke čtení nejen na jaro
15. března 2024 Knihovnička Proglasu Autor: Iva Horká

Tentokrát jsem pro vás vybrala knihy ke čtení nejenom na jaro. Sáhneme po titulech různých žánrů i nakladatelství. Půjde zejména o knihy z Karmelitánského nakladatelství, z nakladatelství HOST, LEDA a Vyšehrad.

Mezi nabídkou Karmelitánského nakladatelství je např. knížka Ježíši – proč?! /My děti na křížové cestě/ a postní titul Křížová cesta s Marií, ale i další. My se podíváme na ty jmenované.

Byli jste už na křížové cestě? Prohlíželi jste si jednotlivé obrazy a viděli jste, jak Ježíše odsoudili? Jak na něj naložili kříž, trápili ho, posmívali se mu, až umřel na kříži, byl pochován a vstal z mrtvých?

A všimli jste si, že na těch obrazech není jediné dítě? Že by tam žádné nebylo? To není možné. Dětí běhalo za Ježíšem spousta. Kristovi žáci je od svého Učitele odháněli. Marně. Děti byly Kristu blízko – možná blíž než dospělí. Dospělí je přehlíželi, ale ony všechno viděly.

Také bych ráda představila brožurku Křížová cesta s Marií od Eliase Velly je složena z několika sourodých prvků. V každém ze čtrnácti zastavení křížové cesty čteme úryvek z Bible, originální meditaci psanou z pohledu Panny Marie, osobní modlitbu a několik veršů ze starobylé sekvence Stabat Mater. Text doprovázejí krásné celostránkové barevné fotografie křížové cesty z poutního klášterního kostela Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří. Brožurka v atypickém menším -  tzv. DL formátu - je pro lepší čtení ve venkovních prostorách vytištěna velkým písmem.

Dále jsme si všimli novinky roku 2024, a sice knihy Dobrý život od papeže Františka z nakladatelství Vyšehrad.

Nechat se prostoupit láskou – to je dobrý život. To je to největší a nejkrásnější, co si můžeme navzájem dát. Plná a konkrétní radost, kterou každý hledá od narození, bude jejím přirozeným důsledkem. Rozpoznání a přijetí milosti nám ale mohou někdy ztěžovat existenční obtíže, pesimismus či cynismus. Jak nás ale ujišťuje papež František, život se stává krásným právě tehdy, když svá srdce otevřeme lásce a milosrdenství. Nikdy není pozdě, vždy lze začít znovu. Inspirujte se patnácti pravidly pro dobrý život podle papeže Františka a plně vychutnejte zázrak, jímž lidský život je.

A co pro nás připravilo nakladatelství HOST?

Mimo jiné vyjde druhý díl z detektivní série Klíč od Alexe Ahndorila, což je nový pseudonym Larse Keplera, pod nímž se spolu s vyšetřovatelkou Julií Starkovou věnuje případům, ve kterých není moc krve, zato je třeba dedukovat ve stylu Agathy Christie, abychom zjistili, kdo je vrah. Jmenuje se Zavřu oči v modlitbě. Julie Starková bude tentokrát na prknech, která znamenají svět.

Žánr hororu je v českém literárním prostředí poměrně opomíjený. Petra Klabouchová, autorka detektivky Prameny Vltavy a bestselleru z roku 2023 U severní zdi, jeden horor napsala. Jmenuje se Ignis fatuus.

Příběh se odehrává na Šumavě, kde si život a smrt podávají ruce. V zakázaném území kolem šumavské řeky Křemelná se koncem sedmdesátých let začíná probouzet k životu dávná legenda o bludičkách a beztělcích.

Z jiného soudku bude další kniha. Pavel Klusák napsal Magnesií literou oceněný životní příběh Gott, tentokrát se pustil do zkoumání doby mezi léty 1959 - 1969, která je neodmyslitelně spojená se dvěma jmény - Suchý a Šlitr. S ikonickými hrami Jonáš a tingltangl, Dobře placená procházka nebo Ďábel z Vinohrad se spouští do nitra příběhů éry Suchého a Šlitra, ale také se od nich rozhlíží ven k dobovým kulturním kontextům.

Fenomén divadla Semafor přišel s počátkem šedesátých let jako zjevení, které ztělesnilo touhu československé společnosti po svobodě a uvolnění. Písničky dvojice Jiří Suchý & Jiří Šlitr si stejně jako odvázaný duch divadla záhy získaly tak velkou popularitu, že opatrná dobová média rezignovala a Semafor přijala. Divadlo nabízelo mnohé: nové hvězdy Waldemara Matušku, Evu Pilarovou či Hanu Hegerovou, ale také svébytné neherectví Suchého a Šlitra. Jejich písně se staly vpravdě všelidovým majetkem a „šlitrovky“ pevně srostly s každodenním životem napříč československou společností.

A nezapomněla jsem ani na literaturu pro děti a mládež.

Vybrala jsme například tu s notnou dávkou poučení i pobavení zároveň. Schválně: kolikrát za den je třeba zavolat na mámu, než jí z toho přeskočí? O tom se dočtete v knížce Ireny Hejdové Mami, pocem! Užijete si legraci, akci i zábavné úkoly. A náš výčet z nakladatelství Host uzavírám knihou Velké knižní dobrodružství Stéphanie Vernetové. Vše, co jste kdy chtěli vědět o tom, jak se dělá knížka. Komu všemu musí projít rukama, než se dostane ke čtenářům? A právě vy, milí čtenáři, se dostanete tam, kam se exkurze pořádají jen málokdy.

A z nakladatelství LEDA představíme nový překlad knihy Vladař od Machiavelliho. Knihu přeložil Rudolf Červenka a vyšla v roce 2024.

Má nám co říci člověk, který žil před půl tisíciletím? Niccolò Machiavelli (1469-1527) v novém překladu Rudolfa Červenky do moderní češtiny je příručkou, kterou by si měl přečíst každý současný politik i volič. Vždyť kniha původně vznikla jako praktický návod pro lidi, kteří moc nečtou - pro vládce. A byla psaná tak, aby tomu rozuměl úplně každý, tedy i vládci. Časy se mění, lidé zůstávají v podstatě stejní.

Rudolf Červenka zmínil, že při překladu kladl důraz na výstižnost podřízenou v nejvyšší míře významu a na současný jazykový styl, tedy na přímou srozumitelnost pro dnešního čtenáře. Jeho verze Vladaře nenapodobuje dobový literární styl originálu, ani nejde o akademický překlad s přemírou odboček. Právě toto pojetí překladu spolu s nadčasovým tématem dělá z knihy ve své kategorii ediční hit.

Pořad vysíláme premiérově v sobotu 16. 3. 2024 od 13.30, reprízujeme v neděli 17. 3. 2024 v 5.30. 

Poslouchejte také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!