Křesťan a svět: Boj se zlem je má práce i poslání

Křesťan a svět: Boj se zlem je má práce i poslání
29. května 2013 Křesťan a svět Autor: Petr Pospíšil

S mikrofonem jsme tentokrát navštívili pana Jiřího Komorouse – někdejšího ředitele Národní protidrogové centrály a nynějšího náměstka Útvaru pro ochranu veřejných činitelů Policie ČR. Poslouchejte v neděli 2. června 2013 v 17.00 hod., opakujeme 6. 6. ve 22.30 hod.

Bezpečnostní opatření, průchod přes vrátnici s neprůhledným sklem, kontrola osobních údajů a pak doprovod ke dveřím pracovny plk. JUDr. Jiřího Komorouse – tak začíná setkání, jehož výsledkem je rozhovor, který si nyní můžete poslechnout.

Host pořadu hovoří nejen o své působnosti u Policie ČR, ale především o svém vztahu s Bohem. Pod tvrdým zevnějškem rozpoznáváme skromného a vlastně milého člověka. Svou práci nevnímá jen jako zaměstnání, ale jako své poslání. „Je to jedno z nejčestnějších povolání, chránit občany před zlem“, říká muž, jehož pracovna připomíná více sklad muničního materiálu, než kancelář. Samopaly, revolvery, nože, šavle, dýky, nerůznější odznaky a vyznamenání, to vše nějak koresponduje s tím, o čem spolu hovoříme. O tvrdém prostředí plném drog a násilí, o boji s organizovaným zločinem a jaksi kontrastně o Boží lásce a svém vztahu k církvi a k Ježíši Kristu.

Během řeči se dozvídáme, že existují lidé, kteří se za něj ve skrytu modlí. Důkazem je například anonymní muž, který přes veškerá bezpečnostní opatření vypátral soukromou adresu, aby mu mohl poslat Nový zákon s ujištěním o modlitbě. Dokonce sám papež Benedikt XVI. mu poslal dekret se svým osobním požehnáním, ukazuje nám zarámovaný list papíru ve „svatém koutku“ své pracovny, jak sám říká.

Jak se vlastně z člověka, který se převážně pohybuje v prostředí kriminality stane křesťan? Co jej vedlo k rozhodnutí nechat se pokřtít a jak jeho víra ovlivňuje jeho práci? Dozvíte se v rozhovoru, k jehož poslechu zve redaktor Petr Pospíšil.