Na dřeň s Eliškou Podzimkovou: Dokresluju realitu, chybí mi v ní hravost

Na dřeň s Eliškou Podzimkovou: Dokresluju realitu, chybí mi v ní hravost

Pořad v souvislostech


S Eliškou Podzimkovou
Audioarchiv
8. dubna 2021 Na dřeň Autor: Hana Strašáková

Elišku Podzimkovou jde jen těžko zařadit do nějaké pracovní škatulky. Obzvlášť, když se tomu sama vyhýbá. Já bych ji nejspíš označila jedním slovem: umělkyně. Je ilustrátorkou, grafičkou a fotografkou na volné noze. Ve svých devětadvaceti letech má za sebou už mnoho úspěchů a zážitků, ale také rakovinu, která jí byla diagnostikována v šestnácti letech.

Když Eliška Podzimková mluví o své práci, je z ní cítit neskutečné nadšení a radost. Nemoc nemusí vždy jen brát, mnohdy z ní vyjdeme silnější, popsala Eliška. "Díky své nemoci jsem hlavně zjistila, co mě baví. Naučila jsem se dělat projekty, které chci a které mě naplňují. Nejvíc si cením osobní svobody." A právě období po vyléčení nemoci odstartovalo její uměleckou ilustrátorskou kariéru, kterou začala pobytem v New Yorku. A od té doby se věnuje i osvětě o rakovině. Chtěla by, aby lidé tuto nemov vnímali v méně negativním světle. "Všichni si představí, že když vám diagnostikují rakovinu, první, co od doktora uslyšíte je, kolik vám zbývá dní do konce života. Tak to ale vůbec není. V průběhu nemoci mentálně dospěje i to nejmenší dítě, najde se i spousta radostných okamžiků," říká Eliška Podzimková o cíli své osvěty. 

Eliška Podzimková

Eiška právě teď pracuje na animované pohádce Plešouni, která by měla vyjít příští rok. V několika dílech popisuje cestu od začátku nemoci až po vyléčení. Má hlavně sloužit tomu, aby se malé děti tolik nebály jednotlivých vyšetření a pochopily, co je čeká.

Témat našeho rozhovoru ale bylo mnohem více. Jaké to je, když v nejlepších letech zjistíte, že tu nemusíte být navždy? Žije Eliška žije svůj americký sen? A proč je tak důležité si v sobě udržet aspoň kousek dítěte?

Čím více rozhovor plynul, tím více jsem měla otázek. A tak si v našich podcastech můžete poslechnout nezkrácenou verzi rozhovoru. Na konci najdete i odpověď na to, co nejzásadnějšího Eliška při svém pobytu v New Yorku objevila.

Rozhovor s umělkyní Eliškou Podzimkovou, který vedla redaktorka Hana Strašáková, poslouchejte dnes od 16:00 na vlnách Proglasu, v repríze v sobotu 10. 4. od 16:55, nebo kdykoliv v podcastech.

Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts nebo Soundtier

DMS Na dřeň