Na dřeň ŽIVĚ s Janem Lukačevičem o vědě

Na dřeň ŽIVĚ s Janem Lukačevičem o vědě
17. prosince 2020 Na dřeň Autor: Hana Strašáková

Když se řekne “vědec”, nejspíš si na první dobrou vybavíme člověka v bílém plášti sedícího celé dny v laboratoři. Jan Lukačevič je živoucím důkazem toho, že tento stereotyp už v dnešní době neplatí. V dnešním dílu pořadu Na dřeň si s mladým vědcem bude povídat redaktorka Hana Strašáková. Koronavirová situace nám do životů přináší neustálé výzvy. Dnes je to pro nás vůbec první díl Na dřeň, který bude vysílán živě.

Mladý vědec, kosmický inženýr pracuje na Akademii věd, je jedním z tvůrců modulu, který přistane v roce 2021 na Marsu, dostal se taky do prestižního výběru mladých lídrů NATO a bude teď radit generálnímu tajemníkovi této organizace. Společnost vynálezy Jana Lukačeviče často nazývá “geniálně jednoduchými”. Jan totiž rád boží konvence, nechce jet v zajetých kolejích a často se při konstruování nechá inspirovat přírodou. Třeba anténu vytvářenou pro misi na Mars navrhl podle kapradiny a špuntu ze šampaňského.

jan-lukacevic

Jako svou životní misi Jan vnímá také hlavně popularizaci vědy mezi mladými. Už od začátku své vědecké kariéry propaguje vědu na sociálních sítích a vykládá ji tak, že je snadné pochopit i složité problematiky. I o tom bude náš dnešní rozhovor. Proč se vůbec stát vědcem? Byl jeho mladý věk v něčem překážkou? Co je fascinujícího na poznávání vesmíru a jak to změní náhled na život? Není věda v něčem náhodou přetváření reality k obrazu svému? A chtěl by Jan žít na Marsu?

Poslouchejte další díl pořadu Na dřeň už dnes živě od 16:00 na vlnách Radia Proglas, nebo později kdykoliv v podcastových aplikacích  Spotify, Apple Podcasts nebo Soundtier.

074709_05_519142

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!