Na dřeň s Markétou Kutilovou: Už se nikdy nevyspím tak jako dřív

Na dřeň s Markétou Kutilovou: Už se nikdy nevyspím tak, jako dřív

Pořad v souvislostech


S válečnou reportérkou Markétou Kutilovou
Audioarchiv
10. září 2020 Na dřeň Autor: Hana Strašáková

Už v 17 letech se rozhodla, že chce být válečnou reportérkou. A od té chvíle jí na cestě za tímto cílem nic nezastavilo. Markéta Kutilová patří k jedné z mála válečných reportérů u nás. 

Se svou kolegyní Lenkou Klicperovou mapuje konflikty nejen na Blízkém východě. S Markétou jsme si povídaly o tom, co jí dodává odvahu a naději, proč se dobrovolně ocitá na hranici smrti a jak jí její práce změnila život.

K rozhovoru jsme se sešly u Markéty doma. Čekala na mě se svou dcerou, obě plné energie a vřelosti. “Nejhorší je pro mě neposlechnout svůj vnitřní hlas. Několikrát mi zachránil život,” říká Markéta o své nejdůležitější rozhodovací schopnosti. Jako reportérka se do válečných zón vydala hlavně proto, aby předávat přímé informace a svědectví lidí z míst konfliktů. Může tak vnímat problém komplexněji a nevyzdvihovat jen jednotlivé informace, jak to podle ní některá média dnes dělají. “Úkolem novináře je upozorňovat na zlo, i když ho páchá náš spojenec,“ dodává.

JAH6288a9_MarktaKutilov

Od té doby, co jsem přijela ze Sýrie, jsem na prášcích na spaní

“Když jsme ve válečných oblastech, často nastanou situace, kdy vidíme, že bomby dopadají přímo na vesnice našich přátel a my s tím nemůžeme nic udělat.” Vymazat ze života se vzpomínky na beznaděj, smrt a nekončící válku podle Markéty úplně nedají. “Všechny ty nepěkné vzpomínky se vyplaví hlavně při usínání. Od té doby, co jsem se vrátila ze Sýrie, jsem na prášcích na spaní.”  Je něco, co jí při jejich misích přece jen přinese naději? “Já věřím, že jsem tam, kde mám být, že Bůh vede mé kroky. Bohužel, na místech, kde už deset let zuří válka a situace se nezlepšuje, spíše naopak, tak tam mi naději nepřináší vůbec nic.” 

Co ještě Markéta Kutilová prožívá tady doma, mimo válečnou zónu, se dozvíte v pořadu Na dřeň dnes od 16:00 na vlnách Radia Proglas, nebo potom kdykoliv v našich podcastových aplikacích. Inspirativní poslech přeje redaktorka Hana Strašáková.

Spotify,Google Podcasts,Apple Podcasts nebo Soundtier

DMS Na dřeň

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.