Na dřeň s Radkem Jarošem: Ideální smrt by byla v 75 šutrem do hlavy v severní stěně Eigeru

Na dřeň s Radkem Jarošem:

Pořad v souvislostech


S horolezcem Radkem Jarošem
Audioarchiv
25. června 2020 Na dřeň Autor: Alžběta Havlová

Zdolal nejen všech 14 osmitisícovek na světě, ale také téměř všechny nejvyšší vrcholy všech světadílů. S Radkem Jarošem, nejlepším českým horolezcem u nás, o vděčnosti, kterou cítí, o smrti, jeho rodině, i o tom, kdy chtěl horolezení zabalit.

„Od okamžiku, kdy se narodím, mi hrozí, že umřu,“ odpovídá Radek s úsměvem na otázku, jestli se smrti bojí. Jak se vyrovnává se smrtí svých blízkých, která je v tomto sportu tak častá? V horách zemřela nejen jeho první přítelkyně, ale také další jeho blízcí.

Radek Jaroš se podle svých slov musí v horách vždy spolehnout především sám na sebe. „Vždycky říkávám, že mám snad strážnýho anděla, kterej má teda těžkou práci,“ říká Radek a pokračuje: „Ale možná je taky rád, že nemusí sedět v paneláku a podívá se se mnou na všechna ta krásná místa naší planety,“ a zmiňuje situace, kdy nechybělo málo, a svůj život ve vysokých Himalájích mohl ztratit i on. „Za to, že žiju, cítím obrovskou vděčnost téměř pořád,“ říká Jaroš.

Horolozec Radek Jaroš ve studiu.Proč chodí na vrcholy osmitisícovek bez použití kyslíkových přístrojů? Která země mu přijde nejkrásnější? A kdy byl v životě nejšťastnější?

Hluboký rozhovor s Radkem Jarošem vede Alžběta Havlová. Poslechněte si ho ve čtvrtek 25. června v 16 hodin, v repríze v sobotu 27. června v 16:55, nebo potom kdykoliv v podcastových aplikacích.

Spotify,Google Podcasts,Apple Podcasts nebo Soundtier

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.