Na dřeň s Josefem Suchárem: Krásný věci někdy hodně bolej

Na dřeň s Josefem Suchárem: Krásný věci někdy hodně bolej
20. května 2020 Na dřeň Autor: Alžběta Havlová

Josefa Suchára, neratovského faráře, zná díky komunitě v horské vesničce Neratov spoustu lidí jako přátelského a schopného kněze, pro kterého nic není problém, a který má vášeň pro traktory. Cítí se ale někdy Josef i přes čilý komunitní život jako kněz sám? A co je podle něj na celibátu nejtěžší? "Povolání ke kněžství je jedna věc, povolání k celibátu věc druhá," říká. Otevřený rozhovor o úskalích kněžské služby, samotě, ale také třeba o tom, jestli jde s Bohem uzavřít smlouva a proč bychom si věci měli přát.

„Nedokážu si od lidí držet odstup,“ říká Josef - a je to poznat, protože člověk prostě vycítí, že se jej může zeptat i na věci, na které by se normálně kněze nezeptal. „Člověk si jako farář musí pořád hlídat, s kým je a kde je. Aby to nezavdávalo příčinu k pohoršení,“ říká a jmenuje další věci, které jsou v celibátu pro něj těžké: „Člověk se občas přistihne, že tady si musí dávat pozor, aby se něco nerozjelo. Pokud jste normální, tak se vám to prostě děje,“ vysvětluje Suchár a dodává, že každý potřebuje někdy někoho, aby mohl sdílet to, co vnímá a cítí: „A u kněze se předpokládá, že jde ke svatostánku a vše si vyříká s Kristem. Ale ne vždy je to tak snadný.“ Stal se někdy terčem pomluv? A při jakých situacích se cítí nejvíc sám?

Josef Suchár v rozhovoru s Alžbětou Havlovou.„Dneska fakt je těžký jen tak přijít a pohladit dítě,“ říká Suchár a potvrzuje, že v dnešní době i kvůli skandálům se sexuálním zneužíváním v církvi je to pro kněze ještě složitější. Jednu pozitivní věc ale zmiňuje: „Kněz se aspoň začíná stávat trochu člověkem. Sice ho mají za úchyla, ale aspoň za člověka,“ směje se a pokračuje: „Dřív byl spíš taková historická podivná postava za oltářem.“

Rozhovor se nevěnoval ale pouze celibátu a úskalí kněžského života. Vrátili jsme se v časeČilý život v Neratově, Suchár na fotce uprostřed. do 80. let, kdy jako mladý tajně svěcený kněz stál v lesích Orlických hor a zde v troskách kostela Nanebevzetí Panny Marie dal Bohu slib. A ten vedl k vybudování unikátního místa a Sdružení Neratov.

„Měli bychom si dát pozor na to, co si přejeme. Hospodin je v mých očích velký šprýmař a slyší naše přání a prosby,“ říká Suchár a dodává, že Bůh na naše přání čeká: „Každý rodič chce vidět touhy svého dítěte, aby je mohl pomoct naplnit. A proto je důležité, abychom chtěli – spousty věcí…“

Rozhovor si poslechněte ve čtvrtek 21. května nebo potom kdykoliv v podcastových aplikacích:                                                                              (Spotify,Google Podcasts,Apple Podcasts nebo Soundtier).

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde

Opravený kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!