Na dřeň s laicizovaným knězem Pavlem Šmýdem: Hodnocení nechám na Hospodinu

Na dřeň s laicizovaným knězem Pavlem Šmýdem: Hodnocení nechám na Hospodinu

Pořad v souvislostech


S laicizovaným knězem Pavlem Šmýdem
Budeme vysílat

S gynekoložkou Annou Jouzovou
S Radkou Vernerovou
O sexuálním násilí
Vysílali jsme


S gynekoložkou Annou Jouzovou

S Františkem o životě ve vězení

S Františkem o životě ve vězení
Audioarchiv
22. ledna 2020 Na dřeň Autor: Hana Kašpárková

Jaké je rozhodovat se žít po zbytek života bez partnera? A jaké je poté svůj slib zrušit? A je těžší být knězem, nebo manželem? Odpovědi na tyto otázky přinese další díl pořadu Na dřeň, jehož hostem bude dříve katolický kněz a dnes ředitel Sdružení pěstounských rodin a otec čtyř dětí Pavel Šmýd.

Téma kněžství a celibátu patří nejen v církvi mezi citlivá a často probíraná. Jak ale situaci prožívá člověk, který se rozhodl své kněžské působení ukončit? „Jeden farník mi říkal: víte, když je nešťastný manžel, tak je nešťastná manželka. Ale když je nešťastný farář, tak je nešťastná celá farnost, a to je na několik generací. Řekl jsem si tehdy, že má kus pravdy,“ říká v rozhovoru Pavel Šmýd.

Během povídání s Hanou Kašpárkovou dále popisuje, že to, co po Pavel Šmýd s rodinou.mnoha letech kněžství prožíval, už nebyla radost ze služby. „Říkal jsem - už tady zavazím, Hospodine, už těm lidem ubližuju. A v této chvíli jsem si uvědomil, že to už dál nepůjde. Protože ubližovat druhým, to nesmím. V té chvíli jsem musel říct - jdeme dál, musíme to řešit,“ popisuje své rozhodování. Kněžství z něj však podle jeho slov nikdo nesebere. „Funkci kaplana jsem však vyměnil za funkci manžela a ředitele,“ dodává Pavel Šmýd.

kasparkovaV otevřeném rozhovoru také uslyšíte, co z kněžství mu chybí, co naopak prožívá dál, a co považuje v životě křesťana za nedůležitější. Naladíte ve čtvrtek 23. ledna na vlnách Proglasu nebo kdykoliv podcastových aplikacích Spotify, Apple Podcasts nebo Soundtier

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde

NyníKomorní hudba
Skladba: Duetto číslo 3 pro housle a fagot - Allegro con brio; Autor: Paganini Nicolo; Sóla: Eret Pavel - housle, Leblois Franck - fagot
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.