Na dřeň se Stanislavem Balíkem: Není jedno, co si myslíme a jak žijeme

Na dřeň se Stanislavem Balíkem: Není jedno, co si myslíme a jak žijeme

Pořad v souvislostech


Se Stanislavem Balíkem
Audioarchiv
20. května 2021 Na dřeň Autor: Ondřej Havlíček

Vedoucí pozice mu dělají dobře, i když přiznává, že jsou občas svůdné. Důraz ve výchově studentů i mladých skautských vedoucích klade hlavně na laskavost a důslednost, snaží se u nich hledat nadšení a nadání, zároveň ale dodává, že za rozvoj svých hřiven je zodpovědný každý sám. O vedoucích pozicích, výchově i výzvách pro dnešní mladé lidi mluvíme v novém dílu pořadu Na dřeň se Stanislavem Balíkem.

„Ze všech svých rolí jsem nejraději člověkem. Všechno, co dělám, dělám rád,“ odpovídá Balík na otázku, v jaké ze svých rolí je nejspokojenější. Známý politolog totiž kromě své pedagogické a vědecké práce taky vede z pozice děkana Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity, známý je i jako skautský vzdělavatel, pravidelně totiž s přáteli pořádá kurzy tzv. Jesenické lesní školy a připravuje na nich mladé skauty a skautky na role vychovatelů dětí a mládeže.

„Vychovatel je ten, kdo ukazuje, že život je krásný, že tomu lze uvěřit, do života vejít a převzít zodpovědnost. Je to role motivátora, někoho, kdo ukáže, jak jde o věcech přemýšlet, jak jde žít život,“ popisuje Balík, kterému ve skautském prostředí nikdo neřekne jinak než přezdívkou Ježek, a dodává: „Snažím se přesvědčit skautské vedoucí, aby neodcházeli od dětí, aby jim věnovali svůj vzácný mladý čas. Je to úžasná věc a mění tím svět, když vytváří prostředí dobrého skautského oddílu pro jednoho nebo dva, kteří nemají lepší prostředí nebo nic pěkného, hlubokého nezažijí v rodině. Když se to povede, je to obrovská věc, která mění dějiny. Není to fráze, opravdu v to věřím, věřím v úlohu osobnosti v dějinách.“

Jak by se podle něj měl chovat člověk ve vedoucí pozici? Co dělá proto, aby v mladých lidech nevyhaslo světlo nadšení? Lze žít dokonale poctivý a pravdivý život? A co je dnes pro mladé lidi největší výzvou?

Poslouchejte celý rozhovor se Stanislavem Balíkem na Proglasu ve čtvrtek v 16:00 nebo kdykoliv později v podcastových aplikacích.

foto: archiv Stanislava Balíka