Vatikán ve světových válkách

Současný papež František není neutrální: nebojí se vyjadřovat nesouhlas s politikou toho či onoho státu. Jak tomu ale bylo v minulosti? Byl Papežský stát vždy neutrální či nikoliv? Jaké postoje zaujímal k válečným konfliktům a totalitním ideologiím uplynulého 20. století? Usiloval o obecné dobro, nebo snad kolaboroval? Na tyto nesnadné a mnohdy i ožehavé otázky budeme postupně hledat odpovědi spolu s docentem Markem Šmídem, historikem a teologem, který působí na pražské KTF UK a českobudějovické FF JU, a to v novém vzdělávacím cyklu Vatikán ve světových válkách a ideologiích 20. století. 
Začneme první světovou válkou a budeme pokračovat zkoumáním vztahu k sovětskému komunismu, italskému fašismu a německému nacismu. Ideologie vystřídá postoj k Československu v první i druhé polovině 20. století. Pozornost věnujeme i druhé světové válce a takzvané studené válce. Závěrem si položíme otázky po tom, nakolik jsou zažité představy o jednotlivých papežích skutečné a do jaké míry podléhají stereotypním pohledům. Nový devítidílný vzdělávací cyklus vznikl v našem českobudějovickém studiu, natáčela ho a pro vysílání upravila Jitka Skřičková.
Vatikán ve světových válkách a ideologiích 20. století

Vatikán ve světových válkách a ideologiích 20. století

21. listopadu 2019, 08:58

Nový vzdělávací cyklus s historikem a teologem Markem Šmídem zachytíte poprvé v pátek 22. listopadu 2019 od 20.15. Devítidílnou sérii otevřeme tématem Vatikán a první světová válka. 

NyníRadio Vatikán
Skladba: Klavírní trio č. 5 E-dur op. 83 - Andante; Autor: Hummel Johann Nepomuk; Sóla: Gajan Ivan - klavír, Šimčisko Viktor - housle, Alexander Juraj - violoncello
07:15Sváteční písně
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Písně pro sváteční ráno
08:30Duchovní hudba
09:00Mše svatá

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony