ARPOK – globální témata do škol

Pořad v souvislostech
ARPOK – globální témata do škol
Budeme vysílat
Nové trampské muzeum Doudleby nad Orlicí
Milostivá léta pohledem historika Mons. Jana Larische
Nové trampské muzeum Doudleby nad Orlicí
Vysílali jsme
Nové trampské muzeum Doudleby nad Orlicí
Byl jsem ve vězení a navštívili jste mne
Byl jsem ve vězení a navštívili jste mne
Audioarchiv
"Věnujeme se aktuálním tématům dneška, neboli globálním tématům. Všichni víme, co se kolem nás děje, sledujeme zprávy, čteme informace na internetu. A stejně tak i děti. ARPOK se snaží, aby se tato aktuální témata propisovala i do běžné školy – nejen do výuky, ale i do života školy. Pomáháme učitelům se vzdělávacími materiály a aktivitami, aby ta témata jednoduše uchopili a věnovali se jim ve výuce. A zároveň, aby ty děti podporovali v tom, aby byly zvídavé a zajímaly se, co se děje kolem nich," říká ředitelka olomoucké vzdělávací neziskové organizace ARPOK, Lenka Pánková.
"Globální témata se dají zařadit do všech předmětů, které ve škole v současné době jsou, což se snažíme ukazovat i na příkladu lekcí, které tvoříme, abychom učitelům pomohli globální témata začlenit do výuky a ukázali jim, že to není práce navíc," doplňuje lektorka Petra Gajová.
Globální témata jsou širokým prostorem, zahrnujícím zdraví, propojení světa, udržitelnost, dovoz potravin a zboží ze zahraničí, válku, migraci a podobně.
Jak zařadit například téma klimatická změna do matematiky, hudební výchovy nebo dějepisu? Jak pomocí simulační hry ukázat specifika světového obchodu? Lektorky ARPOKu nabízí i programy přímo ve školách, připravené na míru konkrétním potřebám.
S Lenkou Pánkovou a Petrou Gajovou hovoříme o projektu Světová škola, o Klubu globálního vzdělávání, o konferenci a online kurzu Učíme o globálních souvislostech, představujeme novou publikaci Globální témata napříč předměty. ARPOK se věnuje přípravě metodik pro učitele od mateřských škol až po střední školy.
Jak učit tak, abychom dávali dětem příklady z reálného života? Jak jim spojovat témata do souvislostí napříč vyučovacími předměty? Jak děti učit kriticky myslet?
To a mnohem více je ARPOK – Aktivita, Respekt, Propojenost, Otevřenost a Komplexnost.
Pořad připravila a moderuje Radka Rozkovcová.
Poslouchejte také na Spotify, Google Podcasts nebo iTunes.