Pocitové mapy

Pocitové mapy

Pořad v souvislostech


Pocitové mapy
Budeme vysílat

Centrum pro kulturu Olomouc
Sakrální památky Klášterec nad Ohří
Literární procházka starým Hradcem Králové
Vysílali jsme


Sakrální památky Klášterec nad Ohří

Olomoucké barokní slavnosti 2020

Nemocnice pod Petřínem upravuje unikátní zahradu
Audioarchiv
20. července 2020 Studio Radim Autor: Radka Rozkovcová

Kde ve vašem městě se cítíte ohrožení kriminalitou? Kde trávíte volný čas? Kde se vám špatně parkuje? Kde byste uvítali více stromů? Kam se nedostanete pomocí MHD? Rozhovor s geoinformatikem Mgr. Jiřím Pánkem, Ph.D. o projektu Pocitové mapy premiérujeme v úterý 21. července ve 20.15. Moderuje Radka Rozkovcová.

Jiří Pánek, spoluautor projektu Pocitové mapy, působí na Katedře rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Cestování, atlasy a encyklopedie jej fascinovaly od dětství. :-)

Pocitová mapa – výzkumInspirací k vytvoření projektu Pocitových map byl článek o tom, že děti ve Vodňanech u Prahy vytvářejí mapu, do níž zaznačují, kde se jim líbí. "Jako geoinformatika mě to zaujalo. Ve výzkumu jsme ale postupem času začali narážet na to, že děláme sice dotazníkové šetření, ale respondenti označují vždy velký geografický prostor. Jenže my jsme jej potřebovali specifikovat. Takže jsme hledali nástroj, který by uměl propojit mapu a dotazník – a zjistili jsme, že nic takového neexistuje," popisuje vznik projektu Jiří Pánek.

Pocitová mapa – ukázkaOd roku 2015 má tým více než 200 zkušeností s tvorbou Pocitových map. "Nejčastějším zadavatelem bývají města nebo samosprávy – když plánují pracovat s veřejným prostorem, chtějí vybudovat cyklostezku a podobně. Město zajímá, jak občané prostor využívají, jak by ho chtěli využívat lépe, čili si nadefinuje otázky. A kombinací dotazníku a mapy zjišťujeme odpovědi," vysvětluje Jiří Pánek.