25 let od objevu kopie Turínského plátna v Broumově

25 let od objevu kopie Turínského plátna v Broumově

Pořad v souvislostech


25 let od objevu kopie Turínského plátna v Broumově
Budeme vysílat

Pěstouni z hor
Jabok - Interkulturní práce
Ženy v nouzi
Vysílali jsme


Jabok - Interkulturní práce

Jabok - Interkulturní práce

Pěstouni z hor
Audioarchiv

V pořadu nás s okolnostmi mimořádného objevu i se zajímavostmi týkajícími se vzácné kopie Turínského plátna seznámí otec Tomáš Reschel.

Před 25 lety, 17. ledna 1999, byla objevena v broumovském klášteře vzácná kopie tzv. Turínského plátna, do kterého byl podle církve zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Rozměry broumovské kopie jsou téměř shodné s italským originálem, který má 4, 36 metru na délku a 1, 1 metru na šířku. Na plátně je vidět postava o výšce 170 až 180 centimetrů z přední a zadní strany. Vzhledem k tomu, že v klášteře nejsou vhodné podmínky pro její skladování, byla pořízena její kopie, která je v klášteře vystavená a je stále velkým lákadlem pro návštěvníky Broumovska.

Na světě existuje asi 40 kopií plátna, broumovský exemplář patří mezi nejzdařilejší. Pochází z roku 1651 a jde o jedinou historickou kopii Turínského plátna severně od Alp. Od roku 2012 je plátno kulturní památkou.

Vzácný artefakt je nyní v břevnovském klášteře v Praze, odkud bude převezen do depozitáře Umělecko-průmyslového muzea (UPM) v Praze, kde ho budou zkoumat památkáři. V muzeu bude přístupné odborné veřejnosti. Pokud v budoucnu dojde k úpravě nebo výstavbě nových prostor vhodných pro výstavu kopie, bude možné ji údajně opět zpřístupnit i laické veřejnosti.

Respondent našeho pořadu, otec Tomáš Reschel, v Broumovském klášteře dříve provázel a o kopii plátna se začal intenzivně zajímat, když ho osobně zvláštním způsobem oslovila. Zjišťoval také, že tato vzácná relikvie neoslovuje jen jeho. Zaujala ho zvláštní reakce lidí, kteří se u ní dlouze zastavovali a meditovali. Zjistil, že silný biblický příběh z ní promlouvá stále, napříč dějinami a stále oslovuje další lidi i v současnosti. Proto o ní dovede zajímavě vyprávět.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Messa di Rimini (1809) - Kyrie, Gloria; Autor: Rossini Gioacchino; Dirigent: Brizio Edoardo; Sóla: Marková Jiřina - soprán, Škvárová Yvona - mezzosoprán, Okénko Vladimír - tenor, Podskalský Miloslav - bas; Soubor: Český filharmonický sbor
09:00Mše svatá
10:00Varhanní hudba
10:30Dotýkání světla
11:00Proglaso
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!