Chaos v duši, akryl ve vlasech

Chaos v duši, akryl ve vlasech

Pořad v souvislostech


Chaos v duši, akryl ve vlasech
Budeme vysílat

Kouření škodí zdraví
Radioreport
Radioreport
Vysílali jsme


Po stopách poutníků – výzva z FN Olomouc

Kouření škodí zdraví

Akce cihla
Audioarchiv

Život s bipolární poruchou není jen deprese a mánie, ale je to soužití těchto dvou stránek. Proto se je snažím dávat na jedno plátno, kde spolu mohou koexistovat a tím popisují komplexnost této nemoci,“ říká o svých obrazech olomoucká malířka Tereza Tomáštíková.

obraz Terezy TomáštíkovéTereza Tomáštíková se věnuje komiksové kresbě, malbě na plátno i malbě interiérů, její dílo tak můžeme spatřit v několika olomouckých kavárnách. Její tvorbu nejsilněji poznamenal boj s bipolární afektivní poruchou. Právě tomuto tématu se věnuje nejen ve svých malbách, ale také jej reflektuje a detabuizuje skrze sociální sítě a YouTube kanál s názvem TeryllArt.

obraz Terezy TomáštíkovéVe svých obrazech celistvě zachycuje problematiku této nemoci a křehkost nemocného. „Neřekla bych, že je to rozdvojená osobnost. V obou extrémech člověk funguje ve svém nejranitelnějším modu a potom nejvíc nezničitelném modu. To pravé já člověka je v remisi, v normálním stavu,“ vysvětluje dualitu, která se v jejích obrazech promítá.

Tereza Tomáštíková se svou tvorbouV rozhovoru zmiňuje i časté mýty, které si lidé s bipolární afektivní poruchou spojují. „Největším mýtem je, že si lidé myslí, že je to náladovost, a nálady se střídají milionkrát za den. Přitom trvají týdny a měsíce.“

Kromě výstav a přednášek připravuje v současné době také komiks. Ten má zachycovat syrový příběh každodenního boje s bipolární afektivní poruchou před tím, než se ji Tereza rozhodla léčit.

Pořad připravila a moderuje Gabriela Žilinská. Poslouchejte také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.