Církev a válka: Osudy Svatého kopí – 2. díl

Církev a válka: Osudy Svatého kopí – 2. díl

Přinášíme druhý díl vzdělávacího cyklu Církev a válka. Hostem pořadu je církevní historik z Teologické fakulty Jihočeské univerzity prof. Martin Weis. Naladíte v pondělí 9. dubna 2012 v 16.00 hodin.

Host přináší historická fakta i legendy o této vzácné relikvii, po níž údajně tekla krev Ježíše Krista. Mnohdy je její význam kladen na stejnou úroveň se Svatým grálem. Kopí se nachází ve Vídni v Říšské pokladnici, kde je uchováván korunovační poklad římských králů.

O tuto relikvii usiloval i Adolf Hitler, který byl pověrčivý a věřil, že mu přinese světovládnou moc. V den, kdy spáchal sebevraždu (30. dubna 1945), nalezli američtí vojáci v troskách Norimberku podzemní úkryt, kde bylo svaté kopí a část habsburského pokladu ukryto. 8. ledna 1946 bylo kopí opět vráceno do Vídně.

O pravosti kopí se vedou diskuse. Některé legendy praví, že Svaté kopí je součástí Svatopetrského pokladu v Římě.

Na závěr našeho cyklu připravujeme pořad, v němž bude host odpovídat na otázky posluchačů. Své dotazy můžete posílat nejpozději do 15. června 2012 nejlépe emailem na adresu: jan@proglas.cz, nebo písemně na adresu redakce. Příspěvky, které obdržíme po tomto datu nebudeme moci do vysílání zařadit. S ohledem na omezený vysílací čas si redakce vyhrazuje právo příspěvky třídit, upravit či krátit.

Adresa redakce:

Radio Proglas
Studio Jan Neumann
Na Sadech 21
České Budějovice, 370 01
email: jan@proglas.cz