Historická kovárna v Dobrušce

Historická kovárna v Dobrušce

Pořad v souvislostech


Historická kovárna v Dobrušce
Budeme vysílat

Roztroušená inspirace
30 let ostravského Centra pro rodinu
Roztroušená inspirace
Vysílali jsme


Historická kovárna v Dobrušce

Zatáhne nás do války?

O víře, osobní zodpovědnosti, svobodě a volbách
Audioarchiv

Poslechněte si rozhovor natočený přímo v historické kovárně v Dobrušce s tamním uměleckým kovářem. Pořad premiérujeme 19. ledna 2023 ve 20.15.

Historická kovárna DobruškaPořad jsme natáčeli ve městě F. L. Věka – v Dobrušce. Zde, naproti kostelu, stojí starobylý dům s třemi sloupy a podloubím, který každého zaujme hned na první pohled. Je to dobrušská historická kovárna s typickým komínem v zadním štítu. Postavena byla v klasicistním slohu v roce 1807 a jde o jeden z mála objektů bývalých kováren ve městech v naší republice, který se dochoval i s podloubím.

Historická kovárna DobruškaZde dnes působí umělecký kovář Ondřej Požár, který v tomto domě začal v roce 2021 provozovat staré kovářské řemeslo jako koníčka nebo i druhé zaměstnání. Ve své původní profesi má také blízko k ohni a požárům – pracuje totiž jako požární technik.

Historická kovárna DobruškaSeznámíme se nejen s historií domu, ale hlavně s tím, jak funguje taková historická kovárna, která je zároveň jakýmsi funkčním muzeem, jaké se zde používají nástroje i stroje. I ty jsou totiž historické. Ondřej Požár všechny pečlivě sháněl, aby na nich mohl ukazovat svůj um. O návštěvníky ani o odbyt nemá nouzi. Dozvíme se také, co všechno vyrábí i jaké akce zde pořádá.

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.