Cyrilometodějské gymnázium, základní a mateřská škola v Prostějově

Cyrilometodějské gymnázium, základní a mateřská škola v Prostějově
3. února 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

"Děti, které nepocházejí z náboženského zázemí, vnímají duchovní rozměr tak, že je může obohatit. Nemusí být každý týden na mši svaté, ale pomáhá jim to v osobnostním růstu," říká školní psycholog František Zakopal.

 

Škola se sídlem na Komenského ulici v Prostějově nabízí typ osmiletého gymnaziálního studia, nebo čtyřletého studia druhého stupně základní školy. Mateřská škola se nachází na detašovaném pracovišti. Cyrilometodějské gymnázium, základní a mateřskou školu zřizuje od roku 1991/92 Arcibiskupství olomoucké.

"Je pravdou, že naši školu navštěvují žáci, kteří ne všichni pocházejí z věřících rodin nebo farností. Ale díky věřícím spolužákům se setkávají s křesťanskými hodnotami. Můžou se účastnit různých programů, které jim mohou pomoct se víry a souvisejících témat dotknout," říká školní kaplan P. Ladislav Banďouch. "Některé děti z tradičních rodin zažívají stav, kdy si svoji víru musí obhájit, především ve vyšších ročnících, kdy se jim třeba vrstevníci smějí, že chodí do kostela. Asi každý člověk v pubertálním věku řeší malou krizi víry. Někdy se naopak tává, že nevěřící děti zatouží po křtu nebo po svátostech."

"Nejvíce v uvozovkách 'zakázek' od dětí mám, co se týče výběru vysoké školy a povolání. O individuálních terapiích nemůžu mluvit, protože probíhají v atmosféře důvěry, ale často to bývají potíže rodinného typu, těžkosti s rodiči. Snažíme se ty věci vyřešit," naznačuje témata své profese školní psycholog František Zakopal. 

Je dnes pro mladé lidi "in" studovat na církevní škole? Jak aktuálně probíhá distanční výuka? Jak reagují studenti? A jak rodiče?

S Františkem Zakopalem a salesiánem P. Ladislavem Banďouchem rozmlouvá redaktorka Radka Rozkovcová.

cmgpv

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!