Filiální kostel sv. Cyrila a Metoděje Úsobrno

Filiální kostel sv. Cyrila a Metoděje Úsobrno

Pořad v souvislostech


Filiální kostel sv. Cyrila a Metoděje Úsobrno
Audioarchiv
5. července 2021 Studio Olomouc Autor: Magdaléna Kubatková

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Úsobrně vznikl ve své době jako jeden z mála u nás. Byl postaven a vysvěcen v éře, která stavbě kostelů zrovna nepřála, a sice v roce 1951.

Úsobrno: kostel sv. Cyrila a Metoděje, foto: Magdaléna KubatkováJedná se o filiální obecní kostel, a tak spadá pod správu obce, která jej rozhodně nezanedbává. To potvrdil kněz P. Pavel Wójzcik, který do kostela pravidelně přijíždí z jaroměřické fary.

Jakým způsobem a za jakých podmínek se podařilo proměnit dřevěnou kapli z 19. století v obecní kostel, přiblíží pamětník pan Jaroslav Parolek, jehož otec byl jedním z iniciátorů stavby. Projekt zpracovali bratři Mackerlové z Jevíčka. V roce 2004 byla dostavěná kostelní věž, z pěti návrhů vybrali Úsobrnští ten, který vycházel z původního projektu bratří Mackerlových. Kromě věže byla k 50. výročí zrekonstruovaná také fasáda kostela. "Úsobrnští si kostela dodnes váží," uvedl starosta obce Petr Komárek, který mimo jiné vysvětlí, jaká jsou specifika kraje, v němž se Úsobrno nachází.

V kostele jsme zastihli také kostelnici Marii Komárkovou spolu s farnicí a zastupitelkou obce Miroslavou Strnadovou ty prozradí, co se chystá k oslavě 70. výročí od vysvěcení kostela. Více poslouchejte v pořadu Magdalény Kubatkové.

Foto: Magdalena Kubatková, Radio Proglas