K oslavě a potěše – nová výstava Arcibiskupského paláce v Olomouci

K oslavě a potěše – nová výstava Arcibiskupského paláce v Olomouci

Pořad v souvislostech


K oslavě a potěše – nová výstava Arcibiskupského paláce v Olomouci
Budeme vysílat

České nebe – Svatý Václav
U: Sazovice
Kampaň DOMA 2021
Vysílali jsme


Počátky divadelnictví v Hradci Králové

Nabrat druhý dech v Přestupní stanici

Tramping a jeho muzeum
Audioarchiv
30. června 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

Výstavou mapující historii uměleckého sběratelství olomouckých biskupů virtuálně provedou její kurátoři Simona Jemelková, Miroslav Kindl a Gabriela Elblová z Muzea umění Olomouc.

Aktuální výstavu v prostorách Arcibiskupského paláce v Olomouci na Wurmově ulici připravilo Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým. Představuje výběr zajímavých děl z různých oborů.

"Název výstavy vystihuje sběratelské zájmy olomouckých biskupů a arcibiskupů, které se začaly odvíjet od konce 17. století. Obecně navázaly na šlechtickou zálibu – sběratelství se i v církevním prostředí vyvíjelo podobně, protože tehdejší církevní představitelé byli rovněž šlechta. Samozřejmě nešlo jen o reprezentaci, ale spousta z nich byla i zanícenými sběrateli. Zakladatel sběratelské tradice, biskup Karel z Lichtenštejna-Kastelkornu, byl opravdu vášnivým sběratelem, umění rozuměl a dokázal si dobře vybírat. Sbíral obrazy, grafiku, knihy, dokonce zbraně a umělecké řemeslo," vysvětluje na úvod Gabriela Elblová.

Na příklad Karla z Lichtenštejna-Kastelkornu později navázali především arcibiskupové Bedřich z Fürstenbergu, Theodor Kohn a Leopold Prečan.

Simona Jemelková, Miroslav Kindl a Gabriela Elblová, foto Radka Rozkovcová"Jsem velmi ráda, že předměty uměleckého řemesla, které velmi často pouze doplňují interiéry na zámcích nebo v palácích a nejsou přímo v centru pozornosti návštěvníků, tady představujeme jako plnohodnotné předměty, které mají originalitu, svůj příběh a jsou něčím unikátní," uvádí Simona Jemelková a Miroslav Kindl ke smyslu expozice dodává: "Když návštěvníci přijdou na výstavu, mohou si vzpomenout i sami na sebe. Protože každý z nás, byť třeba v dětství a mládí, něco sbíral. Sběratelé jsme byli my lidé už hluboko v pravěku. Sběratelství existuje po celou dobu historie civilizace. Tato výstava představuje fenomén sběratelství lokálně, to znamená zde v Olomouci, a zároveň ukazuje dobu ne vzdáleně minulou. Na výstavě najdete téměř všechny okruhy, které mohl aristokrat v uplynulých téměř čtyř stech letech sbírat." 

Výstavu v Arcibiskupském paláci v Olomouci můžete navštívit do 28. září 2021. 

Foto: Radka Razkovcová, Radio Proglas