Katecheze pro děti v 21. století

Katecheze pro děti v 21. století

Pořad v souvislostech


Katecheze pro děti v 21. století
Audioarchiv

"Moje nejmladší sestra je jedenáct roků ode mě – to mi udržovalo kontakt s aktuálním dětským světem, který se rychle mění. Děti řeší jiné věci, než jsem řešíval já. Dětský věk je v mnoha oblastech obdobím kladení základů. A týká se to i základů víry," říká P. Roman Vlk z farnosti Laškov na Prostějovsku.

"Doba koronavirová" na jaře roku 2020 přinesla mnohé výzvy.

Vzhledem k uzavření kostelů a nemožnosti účastnit se osobně nedělní mše svaté vznikla pro duchovní správce také nemožnost přímo se věnovat katechezím pro děti. P. Roman Vlk se rozhodl natáčet pro děti videokatecheze.

Jejich velkou předností je, že jsou krátké (zhruba ve stopáži 3–4 minuty), osobní (diváka zavedou do komorního přátelského prostředí laškovské fary a farní zahrady), vycházejí z textů evangelia, které P. Roman Vlk často cituje, ale zejména vynikají tím, že zvláště malého diváka zaujmou praktické příklady ze života. Ať už se jedná o svorku na tubu zubní pasty, chemický pokus, kácení stromů nebo je řeč o dětských superhrdinech.

Rozhovor P. Romanem Vlkem o jeho videokatechezích (nejen) pro děti vedla Radka Rozkovcová.

Do konce dubna 2020 byly jednotlivé díly videokatechezí publikovány na youtube kanálu Katecheti Olomouc, nově jsou starší i aktuální díly dostupné na youtube kanálu Vlčí doupě.