Klarinet jako životní cesta

Klarinet jako životní cesta

Pořad v souvislostech


Klarinet jako životní cesta
Audioarchiv
16. května 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

"V šesté třídě mi dal pan učitel poprvé do ruky klarinet, mně se ozvalo několik tónů – a od té doby jsem ten nástroj vlastně neodložila," říká Zdeňka Andreášová, pedagožka Základní umělecké školy Iši Krejčího v Olomouci, kde vyučuje hru na klarinet a saxofon od roku 1972.

Zdeňka Andreášová, foto Radka RozkovcováNa podzim roku 2020 slavila životní jubileum. Už téměř 50 let vstupuje každý týden do budovy školy v ulici Na Vozovce a snaží se dětem a mladým lidem předat ze sebe to nejlepší a vypěstovat u nich lásku k hudbě. "Je to pro mě opravdu pomyslný druhý domov. Své zaměstnání mám moc ráda, už od začátku. Bylo to moje přání, abych mohla vyučovat žáky. Když přijímám žáka do své třídy, je to, jako kdybych ho přijímala do klarinetové rodiny. Snažím se těm mladším předvést ty, kteří už něco umí – aby věděli, co je čeká, a že to mnohdy není tak snadné, ale že musí přiložit ruku k dílu a cvičit – protože když chcete hrát na nějaký nástroj, musíte se mu věnovat, nejde jen chodit jednou týdně do výuky a pak nic," říká Zdeňka Andreášová, která v roce 2013 získala titul Pedagog Olomouckého kraje.

Za svou pedagogickou kariéru připravila ke studiu na konzervatoři přes desítku dětí, mezi její žáky patří například současné profesionální klarinetistky Jana Černohouzová a Silvie Hartmannová, nebo z nedávné doby student kroměřížské konzervatoře Aleš Bodlák.

Proč právě klarinet se stal její láskou a životní cestou? "Klarinet mi učaroval svým zvukem. Je to nádherný nástroj, co se týká zvuku. Má rozsah tři a půl oktávy, přefukuje do duodecimy, to znamená kvintu přes oktávu. A v každé té poloze má jinou barvu zvuku." 

V čem jsou pro děti během studia hry na nástroj důležité soutěže? Jak pracovat s introvertním žákem nebo žákem trémistou? Jak prožila Zdeňka Andreášová rok distanční výuky? A hraje na klarinet svým vnučkám?

Odpovědi se dozvíte v půlhodinovém rozhovoru, který pro Radio Proglas připravila a moderuje Radka Rozkovcová. V pořadu zazní z demonahrávky skladba America Leonarda Bernsteina v podání Klarinetového kvarteta, které aktuálně působí ve třídě Zdeňky Andreášové na ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci v obsazení Šimon Bláha, Matthew Hockaday, Tomáš Mohapl a Ondřej Uličný.

-----

foto Zdeňky Andreášové – Radka Rozkovcová, Radio Proglas, 2021