Klavíristka Eliška Tkadlčíková

Klavíristka Eliška Tkadlčíková

Pořad v souvislostech


Klavíristka Eliška Tkadlčíková
Budeme vysílat

České nebe – Svatý Václav
U: Sazovice
Kampaň DOMA 2021
Vysílali jsme


Počátky divadelnictví v Hradci Králové

Nabrat druhý dech v Přestupní stanici

Tramping a jeho muzeum
Audioarchiv
8. června 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

"Mě hra s orchestrem strašně baví. Je to pro mě něco nezvyklého, protože většinu času hraju sólově. Je to jiná disciplína, musíte sledovat dirigenta, dávat pozor na změny temp a podobně. Klavír je sám o sobě malý orchestr, ale nemá barvu hoboje ani klarinetu, a to je krásné, když se ve skladbě vystihne," říká devatenáctiletá Eliška Tkadlčíková z Olomouce, laureátka tuzemských i mezinárodních soutěží. 

Eliška Tkadlčíková s orchestrem (foto: archiv interpretky)Studuje klavír u Karla Košárka na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a zároveň anglickou sekci Gymnázia Olomouc-Hejčín, letos maturuje a pokračovat ve studiu klavíru bude na HAMU v Praze.

I přes svůj mladý věk je nositelkou řady významných ocenění, kterými jsou např. I. cena v Ústředním kole soutěže ZUŠ ČR, I. cena a titul Absolutního vítěze na Prague Junior Note (2017), I. cena v mezinárodní soutěži Broumovská klávesa (53 účastníků, 5 zemí), II. cena na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni (46 účastníků, 13 zemí) (2018), II. cena v rozhlasové soutěži Concertino Praga – národní a mezinárodní kolo (31 účastníků z 11 zemí), II. Cena a titul laureáta na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů (2019) a další.

V roce 2020 byla vybrána do mezinárodní televizní soutěže Virtuosos V4+ v Budapešti jako jeden ze čtyř zástupců České republiky, kde se představila 3. větou Čajkovského klavírního koncertu b moll s orchestrem Budafok Dohnanyi.

Čerstvým zážitkem je účast na Master class Garricka Ohlssona v rámci Pražského jara (2021).

Rozhovor s klavíristkou Eliškou Tkadlčíkovou připravila a moderuje Radka Rozkovcová.