Knihář

Knihář

Pořad v souvislostech


Knihář
Budeme vysílat

Nádech pro kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách
Rok Karla Otčenáška
Rok Karla Otčenáška
Vysílali jsme


Svatý Mořic nad Otavou a jeho přátelé

Světový den ptactva 2020

3D tisk a Eye-tracking v geoinformatice
Audioarchiv
12. března 2020 Studio Radim Autor: Radka Rozkovcová

Knihář – moderní čtenářský deník, který tě bude bavit – aneb začni číst jinak s chytrým zápisníkem knih. Autorka Kniháře Vlaďka Závrská věří, že knihy mohou měnit životy.

Knihář Vlaďky Závrské"Odmala jsem si četla tajně v pokojíčku a jedním z mých prvních velkých zážitků je, když jsem poprvé přišla do knihovny. Mně to připadalo jako objevit celý svět," říká Vlaďka Závrská, host olomouckého studia Proglasu. Vystudovala žurnalistiku a sociologii na Univerzitě Palackého, pracovala jako zprávařka v Českém rozhlase Olomouc a pedagožka Univerzity Palackého a Vyšší odborné školy sociální Caritas. Zhruba před dvěma lety odešla na volnou nohu a vymyslela projekt Knihář, který má lidem pomoci v tom, aby pro ně čtení knih mělo smysl. Knihář funguje na unikátní autorské metodě 4PRO – PROč? PROžitek? PRO mě přínos? PROměna? 

Knihář Vlaďky ZávrskéKnihář je zároveň designový kousek vyrobený z ekologického papíru. "Já si často kladu otázku, proč – když život můžeme utvářet lépe – proč to nevyužíváme. Když můžeme jezdit v energeticky méně náročných automobilech, proč to není dostupné pro běžného člověka? Já jsem věděla, že u projektu Knihář můžu vstoupit do té debaty minimálně tím, že budu spolupracovat s lidmi, pro které je i ekologický princip důležitý," říká Vlaďka Závrská. Knihář je vyroben z ekologického papíru s poctivou gramáží a příměsí organických materiálů. Inovativní a praktická je i jeho tzv. otevřená vazba, která zaručuje, že při otevření na kterémkoli místě knihy získáte dokonale plochou dvojstranu.

Práci s projektem Knihář Vlaďka Závrská nabízí i školám. "Podle mě je ideální, když se děti dostanou ke knížce co nejdříve. Ne nutně, že by rodiče museli dětem číst, ale je dobré, když si děti osahají knihu co nejdříve. Mně nevadí, na rozdíl od určitého spektra rodičů, když děti knihu pokrčí, pro mě je důležité, aby zažily pocit MÍT KNIHU a aby s ní začaly vytvářet intenzivní vztah."  

Setkání s Vlaďkou Závrskou vysíláme na Proglasu v premiéře ve čtvrtek 12. března 2020 ve 20.15, poté bude pořad dostupný v našem audioarchivu. Rozhovor vedla redaktorka Radka Rozkovcová.