Laděno na Vánoce

Laděno na Vánoce

Pořad v souvislostech


Laděno na Vánoce
Audioarchiv
19. prosince 2021 Studio Olomouc, Vánoce, Advent Autor: Radka Rozkovcová

Dárkem pro vaše blízké může být jistě i čas s nimi strávený. Třeba vám přijdou vhod naše tipy na výstavy s (nejen) vánoční tematikou. Pořad Radky Rozkovcové zavítá do Šumperka, Mohelnice, Prostějova, Kroměříže a Vyškova.

Poetický název "Co šeptají andělé" nese výstava instalovaná ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Prezentuje jednak exponáty z historických sbírek, ale neopomíjí také současný regionální projekt Andělárium v nedaleké obci Rejchartice. Andělská výstava bude v Šumperku k vidění až do 30. ledna 2022. Expozici představí jedna z autorek výstavy, Kristina Lipenská.

Co šeptají andělé – ilustrační fotoCo šeptají andělé – ilustrační foto

Jak si představujete malované nebe? Výstavou restaurovaných lidových podmaleb na skle zobrazujících Ježíše Krista, Pannu Marii a množství světců nás v Muzeu a Galerii v Prostějově provede historička umění Jitka Vybíralová Gajdošíková. Výstava potrvá do 17. dubna 2022.

Malované nebe – ilustrační foto z výstavy Malované nebe – ilustrační foto z výstavy

Muzeum Kroměřížska vystavuje mechanický betlém, v němž se figurky, větrný a vodní mlýn pohybují podle denního a nočního cyklu. Betlém z roku 1959 je k vidění z exteriéru bez nutnosti zakoupení vstupenky do muzea. Popíše jej konzervátor Dušan Kočner

Do 3. ledna 2022 se můžete zastavit v Muzeu Vyškovska na výstavu Vůně Vánoc. Pohled kulinářský, tedy co a jak se v minulosti na svátky peklo a vařilo, přiblíží edukátorka Jitka Horáková.

Etnografka Mária Kudelová popíše výstavu Muzea Mohelnice věnovanou betlémům vyrobeným z různých materiálů. Pocházejí ze všech koutů České republiky i ze zahraničí a k vidění zde budou do 6. února 2022.

Galerie Špalíček v Prostějově nabízí tematickou výstavu dřevěných vyřezávaných betlémů a paličkovaných krajek zobrazujících betlémskou scenérii, anděly, sněhové vločky či zvonečky. Expozicí nás provede etnograf Zbyněk Žůrek. Tato výstava potrvá do 30. ledna 2022.