Manamana vypráví biblické příběhy

Manamana vypráví biblické příběhy

Pořad v souvislostech


Manamana vypráví biblické příběhy
Budeme vysílat

Národní zemědělské muzeum
Pedagogové a prefekti z kroměřížského semináře
Salesiáni Rumburk
Vysílali jsme


Klavíristka Eliška Tkadlčíková

Obnova tří významných chrámů ostravsko-opavské diecéze

Klavíristka Eliška Tkadlčíková
Audioarchiv
6. dubna 2021 Studio Olomouc Autor: Radka Rozkovcová

"Odvyprávíte příběh, ale jak vysvětlit, co vlastně se v knize odehrává? Děti sledují poutavý biblický text, ale ne vždy mu rozumí," zamýšlí se Ivana Pecháčková, šéfredaktorka nakladatelství Meander a výhradní autorka textů edice "manamana", v rozhovoru s Radkou Rozkovcovou.

knihy edice "manamana"Edice "manamana" nakladatelství Meander si klade za cíl předkládat dětem biblické příběhy ze Starého i Nového zákona, a to formou a jazykem, které by pro děti byly srozumitelné. Nesmí ovšem dojít k zastření původního smyslu textu, nebo k jeho výraznému zjednodušení či posunutí smyslu. Ivana Pecháčková proto tuto svou práci konzultuje jak s teology, tak s pedagogy. K úvahám o převyprávění a zpřístupnění biblických textů dětem ji dovedla vlastní rodinná zkušenost a zjištění, že tzv. "dětské Bible" se často dopouštějí buď přílišného schematizování nebo naopak určité dětem nevyhovující syrovosti – jak v textovém, tak výtvarném zpracování.

ukázka z knihy – edice "manamana"Jednotlivé knihy edice "manamana" jsou monotematické a typické i tím, že každou z nich ilustroval jiný mladý výtvarník – student nebo absolvent české umělecké školy. V technice zpracování dostali ilustrátoři maximální svobodu, tato řada knih je tak unikátní i z výtvarného hlediska. 

Do každé z knížek je navíc vložen metodický čtenářský list, určený zejména rodičům a pedagogům. Ten nabízí tvořivé úkoly a návody, jak s textem dále pracovat a jaká další témata v souvislosti s knihou otevřít a rozvíjet.

Knihy mají pro dětskou ruku příjemný malý formát, jsou vhodné třeba i na cesty. 

Ukázka z rozhovoru:

(Foto – archiv Ivany Pecháčkové, profilové foto – autor snímku: Jaroslav Jiřička.)

NyníTóny ze scény
Skladba: Čarostřelec - třetí dějství - Wer legt auf ihn so strengen Bann; Autor: Weber Carl Maria von; Dirigent: Kubelík Rafael; Sóla: Brendel Wolfgang, Grumbach Raimund, Behrens Hildegard, Donath Helen, Meven Peter, Kollo René, Sapell Hermann, Moll Kurt, Boysen Rolf, Nicolai Theodor - zpěv; Soubor: Orchestr a sbor bavorského rozhlasu
22:30Živý růženec (slavný)
23:10Písničky k usínání
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Kolem se toč

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony