Městečko Lážoplážo a Zlatá Velryba

Městečko Lážoplážo a Zlatá Velryba
30. května 2020 Studio Radim Autor: Radka Rozkovcová

"Neviditelný stroj čtení mají dětští čtenáři naprosto ve své režii. Jaké tempo budou mít, kolik toho přečtou, kdy se v textu zastaví a budou o něm přemýšlet, nebo se naopak budou k němu vracet, protože si některou pasáž budou chtít přečíst ještě jednou – knížka jim zprostředkovává neuvěřitelnou možnost učení se. Mohou přemýšlet, jestli by jednali stejně, jako postavy v knize," říká spisovatelka Tereza Pařízková.

Rodačka z Olomouce Tereza Pařízková si v červenci 2019 splnila sen a otevřela spolu se svou maminkou Yvonou na olomouckém Dolním náměstí knihkupectví, které se specializuje výhradně na literaturu pro děti. Zlatá velryba s Terezou a Yvonou PařízkovýmiPojmenovaly jej Zlatá velryba, podle postavy z Tereziny knížky Městečko Lážoplážo. Knížky zatím mladá spisovatelka, původně vystudovaná scénáristka, vydala tři – dva díly "Lážopláža" v roce 2018 a příběh inspirovaný autorčinými pobyty na Aljašce – Stela a 16 huskyů (2019).

Zlatá velrybaProstory Zlaté velryby nejsou nijak ohromné, jak by se z názvu knihkupectví mohlo snad zdát, ale v současnosti nabízí přibližně 1500 pečlivě vybraných kvalitních titulů pro děti všeho věku. Kamennou prodejnu majitelky zařídily tak, aby byla co nejvíce přátelská a otevřená právě dětem, které zde mají všechny knížky takříkajíc na dosah. V knihkupectví se také často konají "čtení" pro děti od tří let. Novinkou Zlaté velryby je knižní e-shop. Že se tu ke knihám chovají opravdu s láskou a k zákazníkovi s úctou, prozradí i originální omalovánkový balicí papír, v němž si zakoupenou knihu odnesete.

Tereza a Yvona Pařízkovy všechny knížky ve Zlaté velrybě znají a dokážou je doporučit dětem nebo rodičům takzvaně na míru. Nerozhoduje ani tak věk čtenáře, jako jeho předchozí zkušenost a hlavně jeho záliby. Lidé se jich rádi na doporučení ptají. "To vlastně bylo jednou z motivací, proč to dětské knihkupectví otevřít," říká v rozhovoru Tereza Pařízková, která doporučuje, aby dospělí dětem četli úplně odmala: Zlatá velryba"Od narození a hlavně s radostí. Spousta rodičů nebo dospělých říká, že teď je ještě brzo, teď ještě ten text nepochopí – ale myslím si, že to záleží na výběru té literatury, kterou dětem budete číst. Primární je tok řeči. Děti se naučí rituál toho předčítání, který může být kratičký, na začátku pět deset minut denně, ale v momentě, kdy děti začnou vnímat to čtené slovo víc a víc, se interval prodlužuje a už to není pro ně nic nového. O tohle se ve Zlaté velrybě snažíme i v rámci předčítacích setkání, která máme pro děti už od tří let. A je úžasné pozorovat, že ty děti vydrží někdy třeba i půl hodiny. To je neskutečné."    

Rozhovor s Terezou Pařízkovou moderuje Radka Rozkovcová, v premiéře vysíláme na Mezinárodní den dětí 2020 ve 20.15.

Ukázka zde: