O českém znakovém jazyce

O českém znakovém jazyce

Pořad v souvislostech


O českém znakovém jazyce
Audioarchiv
31. května 2022 Studio Olomouc Autor: Magdaléna Kubatková

Eliška Témová studuje na Karlově Univerzitě obor Jazyky v komunikaci neslyšících. Během studia začala pracovat pro organizaci Tichý svět, která propojuje svět slyšících a neslyšících. V současné době působí Tichý svět již v deseti krajích České republiky a poskytuje osobám se sluchovým postižením všestrannou podporu v podobě sociálních služeb, které jim ulehčují začlenění se do společnosti.

Eliška TémováEliška se kromě tlumočení zabývá simultánním přepisem pro neslyšící, během jednoho přepisu se poznala se svým nevidomým kamarádem Jirkou, kterému občas dělá osobní asistenci.

z archivu Elišky TémovéRozhovor se dotýká tématu nevidomých přepisovatelů nebo neslyšících tlumočníků. "Neslyšící tlumočníci jsou často využíváni na konferencích, když se tlumočí do dalších znakových jazyků, neslyšící tlumočníci samozřejmě neovládají žádný mluvený jazyk, ale naopak vynikají v několika znakových jazycích nebo v mezinárodním znakovém systému," vysvětluje mladá tlumočnice.

Věděli jste, že znakový jazyk není mezinárodní? Pořad O českém znakovém jazyce připravila redaktorka Magdaléna Kubatková.

 

 

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie č. 2 D-dur, Faethónův pád - Tempo di miuetto; Autor: Dittersdorf Karl Ditters von; Dirigent: Gregor Bohumil; Soubor: Pražský komorní orchestr
13:30Knihovnička
13:45Komentář Rádia Vatikán
14:00Odpolední proud
15:00Zprávy ČRo Plus
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!